Vanalinna konverents tuleb enne linna sünnipäeva

Kuido Saarpuu
, Järva Teataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Paide raekoda.
Paide raekoda. Foto: Tiit Reinberg

Tänavune vanalinna konverents on erandkorras mitte Paide sünnipäeva päeval, 30. septembrill, vaid kaks päeva varem, 28. septembril algusega kell 16 Paide raekojas.

 

Esimene vanalinna konverents ühenduse Weissenstein eestvedamisel oli aastal 2006 veel renoveerimata Paide raekojas. Tollal esitleti uhiuut vanalinna arenguvisiooni, lisaks olid esindatud Tallinna SRIK ning Haapsalu, Viljandi ja Kuressaare linn.

Esimesel konverentsil, kus osales 76 inimest, otsustati muuhulgas asutada Paide SRIK ning käivitada linnas restaureerimistoetused.

Mis on sellest ajast muutunud? Sellega haakuva sissejuhatuse teemal „Virtuaalne vanalinn" teeb ühenduse eestvedaja Rainer Eidemiller.

Seejärel esitab ajaloolane Kalle Kroon põhiettekande „Paide linn 16.–18. sajandil ja tema kodanike võitlus Mäo mõisaga oma õiguste eest", milles esitatakse valmiva raamatu käsikirjale toetudes uusi andmeid Paide vanemast ajaloost, linna kujunemisjärkudest, kindluse ja linnarajatiste arhitektuurist ning Paide linnakodanike võitlusest Mäo mõisaga oma õiguste eest, kus on selgunud, et kaugeltki mitte kõik, mida seni on arvatud, pole olnud päris tõene ...

Kolmanda ettekande teeb mitme pärandehituseteemalise raamatu autor Joosep Metslang teemal „1851. aastal ilmunud C. von Roseni ehituskäsiraamatust".

1851. aastal ilmus Tallinnas saksa keele baltisaksa dialektis ehituskäsiraamat „Bau-Handbuch für Landwirthe in Ehst- und Liefland". Selle salapärane autor parun C. von Rosen kirjeldas raamatus Eesti- ja Liivimaa ehitusajalukku kadunud põllumajanduslike hoonete ja elumajade arhitektuuri, tarindeid, detaile, materjale ning ehituse eelarvestamist.

See oli ainuke tollest ajast teada olev katse kohandada kohalikele oludele saksakeelse Mandri-Euroopa ja Vene tsaaririigi moodsamat ehitusteadust. Tegu on ehk vanima terviklikult illustreeritud laiahaardelise ehituskäsiraamatuga Eestis, mis kirjeldab ehitustegevust ligi sajand enne eestikeelse erialakirjanduse laiemat levikut, mis on nüüdseks tõlgitud eesti keelde. Lõpetuseks tuleb mainida, et sama C. von Rosen kasvas üles tema vanaisa mõisas Järvamaal, Purdis.

Konverentsist osavõtt on kõigile tasuta, Wabakohvik pakub sünnipäevatorti ja Paide linn kohvi.

Konverentsi korraldavad Ühendus Weissenstein ja Järvamaa muuseum, toetab Paide linnavalitsus.

 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles