Iga riskipiirkonnas kütitud metssiga võib olla viiruse kandja

Kuido Saarpuu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Järvamaa seafarmi jõudis katk.
Järvamaa seafarmi jõudis katk. Foto: Tiit Reinberg

Sel nädalal viibisid Eestis ametlikul visiidil Euroopa Komisjoni audiitorid, kes hindasid seakatku tõkestamiseks rakendatavaid meetmeid ning rõhutasid bioohutuse olulisust metsas leviva katku tõrjumisel.

„Audiitorid olid üldiselt rahul meetmetega, mida Eestis on rakendatud katku leviku piiramiseks metssigade hulgas ja selle ülekandumise tõkestamiseks kodusigadele,“ sõnas Veterinaar- ja Toiduameti loomatervishoiu büroo juhataja Ainike Nõmmisto.

Euroopa Komisjoni audiitorid leidsid auditi esialgses kokkuvõttes, et iga riskipiirkonnas kütitud metssiga võib olla viiruse kandja, mistõttu tuleb kõiki metssigu seakatku välistamiseks uurida ning ennetavalt rakendada bioohutusmeetmeid nende rümpade säilitamisel ja käsitlemisel. „See tähendab, et taudi leviku peatamiseks ei piisa vaid metssigade asutustiheduse vähendamisest. Selleks tuleb vähendada ka keskkonna üldist viiruskoormust, mistõttu on väga oluline surnud metssea korjuste matmine või loodusest kõrvaldamine,“ lisas Nõmmisto.

Auditi käigus kohtusid ametnikud Eestis seakatku tõrjes osalevate ametkondadega ning külastasid lihakombinaati, ulukiliha töötlemiskeskust, ühte väike- ja suurfarmi ning tutvusid erinevate jahipiirkondadega.

Auditi tulemused ja audiitorite hinnang edastatakse kirjalikus raportis, mis valmib 20 tööpäeva jooksul pärast auditi lõppemist, misjärel on pädevatel asutustel võimalus aruannet täiendada või parandada ja esitada ka omapoolsed tegevused audiitorite tähelepanekutele reageerimiseks. Seejärel koostatakse lõplik raport.

Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab täitma kehtestatud bioohutusnõudeid, et oma loomi taudi eest kaitsta. Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles