Sisukord
Paberleht
Postimees

Muuseum teeb legendaarse õlleärimehe nähtavaks

7 min lugemist
Vaade G. Stammi õllevabrikule Vallitornist 1910ndail. Nagu näha, voolab jõgi veel pruulikoja juurest läbi, õuel kõrguvad suured puuvirnad. Esimene majade grupp asub Veski tänava ääres, neist vasakpoolne oli perekonna elumaja. FOTO: Fotod Järvamaa muuseum

Kes oli see auväärt paidelane, kelle 19. ja 20. sajandil Veski tänavas asunud õlletehas tootis ühel aastal 197 000 liitrit õlut ning kellel oli Paides viis õllepoodi ja mujal kõrtsid peale selle?

Tellijale Tellijale

Neile, kes ei malda digiarhiiviallikates tuhnida ja tolleaegseid ajalehti lehitseda, annab Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum üksikasjaliku vastuse, kui on kolme aasta pärast Tallinna 9 majja kujundanud vana aja õlle- ja limonaadikoja. (Loe ka 18. aprilli Järva Teatajast «Paide vanalinnast kujuneb muuseumilinn»)

«On olnud kauane tava teha kodudes ka õlut, nagu on küpsetatud leiba, seepärast tahamegi uuenevas muuseumis näidata elusa õlle tegemist, taaselustada õlletootmise tava mitte tänapäevasel moel,» selgitab kuraator ja koguhoidja Malle Hõbemägi. «Ka oli õllejoomise maine sajandeid tagasi teistsugune, tollal oli õlu januks, palju puhtam ja tervislikum kui mõni vesi.»

21.05.2020 25.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto