Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Aardeotsijad käisid tulevase veoautode parkla enne pinnasetöid üle

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Olerex | FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja/ Scanpix

Paide linna piiril asuva Olerexi tankla tagune metsatukk, kuhu praegu ehitatakse veoautode parklat, on aegade jooksul detektoritega varustatud varanduseotsijatele mitut puhku rõõmustamiseks põhjust andnud. Ka kuu alguses, enne suuremaid pinnasetöid käisid aardeotsijad ala arvatavasti läbi. Sellele viitasid vähemalt otsinguaugud.

Muinsuskaitseameti Järvamaa vaneminspektor Karen Klandorf kõrvu jõudis selline info pea nädalapäevad tagasi. Siis olid parklarajamistööd jõudnud etappi, kus metsatukas kasvanud puud olid juba maha võetud, kasvupinnas kooritud ja juba suures osas ka minema veetud. „Järvamaa muuseumi sõprade seltsi inimesed kavatsesid ala enne pinnasetöid korra üle vaadata, aga jäid hiljaks. Küll kinnitasid nad, et leidsid otsinguauke ehk arvatavasti oli keegi otsimishuviline seal tegutsemas käinud juba enne neid,” selgitas ta.

Alles eelmise aasta suvel kirjutasime, et Muinsuskaitseameti Järvamaa vaneminspektor Karen Klandorf töölauani jõudis neli musketi- ja üks suurtükikuul. Kuulide toojaks oli üks Paide detektorist, kes oli need leidnud äärelinnast, sealtsamast Olerexi bensiinijaama tagusest metsatukast

Karen Klandorf kinnitas, et inimesed on üsna varmad Muinsuskaitseameti inimestele aardeotsijatest teatama. „Märtsi lõpus oli paar ilusat päeva ja kohe tuli mulle ka kõne, et Järva-Jaanis on suur kamp mehi midagi põllu peal otsimas,” meenutas ta. „Info liigub ja päris hästi.”

Klandorf lisas, et tihti juhtub ka nii, et maaomanikel on otsijale oma maadel toimetamiseks loa andmisel kasud mängus ka endal. „Sain just ühe otsimishuvilisega kokku, kes kinnitas, et maaomanikult loa saamisega polnud mingeid probleeme. Too oli hoopis väga rahul, et ta põllult põllumehe tehnikat lõhkuda võivaid asju ära korjab.”

Alles paar kuud tagasi toimus Paides esmakordselt kultuuriväärtusega asja otsimise loa taotlejate koolitus. Oma mitmekümne osalejaga osutus see rekordiliselt rahvarohkeks.

LEID

Kultuuriväärtusega leid on maa seest või maa pinnalt, rajatisest, ehitisest, veest või veekogu põhjaladestustest leitud looduslik või ajaloolise, arheoloogilise, teadusliku, kunstilise või muu kultuuriväärtusega vallasasi, millel ei ole omanikku või mille omanikku ei ole võimalik kindlaks teha.

Kultuuriväärtusega leid kuulub riigile. Asja leidja on kohustatud säilitama leiukoha muutumatul kujul ning leiust viivitamata teatama Muinsuskaitseametile või valla- või linnavalitsusele.

Leidjal on õigus jääda anonüümseks. Leitud asi tuleb kuni Muinsuskaitseametile üleandmiseni jätta leiukohta. Leitud asja võib leiukohast eemaldada ainult juhul, kui tekib oht asja säilimisele. Seda ei tohi puhastamise, haljastamise, murdmise või muul teel rikkuda ega selle üksikuid osi üksteisest eemaldada.

Leiust saab teatada muinsuskaitseameti kodulehel oleva vormi kaudu või siis helistada telefonil +372 640 3050 (töövälisel ajal ja puhkepäevadel ning riiklikel pühadel töötab automaatvastaja).

Tagasi üles