E-Piim esitles uut piimatööstust Elav arutelu tuhande tonni piima üle!

FOTO: Silvi Lukjanov/ Järva Teataja

E-Piima juhatuse esimees Jaanus Murakas tutvustab piimatootjatele, mis mõtetega rajatakse Paidesse uut piimatööstust.

Eile tutvustas E-Piima juhtkond tulevast Eesti suurimat ühistulist piimatööstust, mis rajatakse Paidesse. Põltsamaale kogunenud Eesti piimanduse tippjuhtide seas tekkis sel teemal põnevaid arutelusid.

Eesti põllumajandus-kaubanduskoja korraldatud teabepäevale E-Piima ühistulise piimatööstuse kohta kogunes Põltsamaa kultuurimajja üle poolesaja piimandusega seotud ettevõtja ja ettevõtete esindaja.

Kui E-Piima nõukogu esimees Sulev Mölderi ettekannet E-Piima ajaloolisest kujunemisest kuulas piimanduse koorekihti kuuluv seltskond rahulikult, siis juhatuse esimehe Jaanus Muraka ligi tunnine põhjalik ülevaade uue tehase kontseptsioonist koos turu olukorra kirjeldusega tekitas ohtralt küsimusi.

FOTO: Silvi Lukjanov/ Järva Teataja

E-Piima nõukogu esimees Sulev Mölder.

FOTO: Silvi Lukjanov/ Järva Teataja

Ühistulise piimatööstuse tutvustamispäev Põltsamaal

Suurimat vaidlust tekitas piimakombinaadi ehituseks vajalik tuhandetonnine piimakogus. Üle 30 aasta piimatööstuses töötanud Aivar Häelm oli seda meelt, alla tuhandet tonni töödelda suutvat piimatööstust teha pole mõtet, kuid kahtles, kas selline kogus  piimatootjate praeguse suhtumise juures Eestis kokku saadakse. «Kui seda ei juhtu, lõikame Eestimaa piimanduse järgmiseks 30 aastaks jala pealt maha ja jäämegi lõunanaabrite tooraine ripatsiks. Kas investorid riskivad alla tuhande tonni piima kogumise lepingutega oma raha tööstusse üldse sisse panema?» arutles ta.

FOTO: Silvi Lukjanov/ Järva Teataja

Ühistulise piimatööstuse tutvustamispäev Põltsamaal

Jaanus Murakas sõnas, et investor saab aru, et tehase loomisega tehakse õiget asja. Nad ei värista   kohe kätt, kui tuhandet tonni piima koos pole, kuid on lubanud olla väga tõsiselt iga poldi ja mutri ja numbri taga, et veenduda tehase ehituses selliselt,  nagu kontseptsioon ette näeb.

Praeguseks on Muraka ütlust mööda koos lubadus 840 tonnile piimale, kuid investorile on tehtud ka stressiäriplaan 500- ja 750tonnise piimakogusega. «Kuid 90-100miljonilise investeeringu puhul vajame riigilt saadavale 15 miljonile toetusele lisaks 15 miljonit projekti panevat piimaärimehest investorit,» ütles ta.

Murakas vastas ka mitmele piima hinna küsimusele lootustandvalt, et uue piimaühistu kontseptsioon on ehitatud Saksamaal hästi toimiva struktuuri järgi. «Loodame, et soovitud piim meile ka tuleb, sest laiapõhjalise ühistu kontseptsiooni kopeerime neilt, kes on suutnud seda luua. Pole alust arvata, et Euroopas hästi töötav mudel meil ei tööta,» lausus ta.

Küsimused-vastused kippusid juba minema üsna tuliseks, kui repliigina võttis sõna riigikogu liige ja Estonia OÜ üks juhtidest, Jaanus Marrandi.

Marrandi soovitas piimatootjatel keskenduda sellele, et kõigile on kasulik, kui ühistuline piimakombinaat  valmis saab. «Kui tööstust Paidesse ei tule, me kõik hävime. Ka need, kes ühistusse ei tule. Minevikule võime mõelda, kuid  praegu tuleb vaadata suurt pilti ja tulevikku,» ütles ta.

FOTO: Silvi Lukjanov/ Järva Teataja

Ühistulise piimatööstuse tutvustamispäev Põltsamaal

Ka Eesti põllumajandus-kaubanduskoja nõukogu esimees Olav Kreen sõnas, et uus tööstus peab suurendama konkurentsivõimet ja seda saab saavutada üksnes koostööga. «Kui tahad minna kiiresti, tasub minna üksinda, kui kaugele, siis koos teistega. See pole võib-olla kerge, kuid loodame, et vaidlustes selgub tõde, sest see on Eestile konkurentsivõime ja koostöö arendamise seiskohalt kõige parem,» selgitas ta.

Kokkusaamisel viibinud  Eesti teise suurima piimatootjate ühistu, MilkEst ASi üks eestvedajaid, EPIKO nõukogu esimees Märt Riisenberg, sõnas, et saadud teave võib muuta nende edasiste läbirääkimiste kulgu, aga kuidas, seda ta kommenteerida ei tahtnud.

FOTO: Silvi Lukjanov/ Järva Teataja

Ühistulise piimatööstuse tutvustamispäev Põltsamaal

Tagasi üles