Äikese hind: tuhanded läbipõlenud seadmed ja sajad tuhanded kulutatud eurod

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Äike.

FOTO: HECTOR RETAMAL/SCANPIX

Eelmisel aastal tegi äike Eestis parajalt hävitustööd, mõjutades otseselt tuhandeid kodusid ja tekitades märkimisväärset rahalist kahju. Et  tänavu on äikeseperiood juba alanud, on õige aeg meelde tuletada, kuidas ennast ja oma kodu äikesekahjude eest kaitsta.

 

Telia eelmise aasta kokkuvõttest selgub, et vahemikus  maist septembrini tegid kliendid 4600 äikesega seotud pöördumist. Telia tehnikud sooritasid ligi 1500 väljasõitu klientide juurde, et kahjusid hinnata ja kõrvaldada.

„Ainuüksi eelmisel suvel vajas väljavahetamist üle 5000 ruuteri ja digiboksi, mis olid äikesetekitatud ülepingest kahjustada saanud. Rahaline kahju ulatub sadadesse tuhandetesse eurodesse,“ ütles Telia Eesti tehnilise toe osakonna juht Reimo Känd.

Ka sel kevadel on äike juba oma jälje maha jätnud. Täpsemalt algas aasta äikesehooaeg Telile 16. mai varahommikul Hiiumaal, kus äike seiskas lisaks Kärdla pritsumaja torni kellale ka terve hulga Telia klientide teenused.

Täpsemalt algas aasta äikesehooaeg Teliale 16. mai varahommikul Hiiumaal, kus äike seiskas lisaks Kärdla pritsumaja torni kellale ka terve hulga Telia klientide teenused.

„Meie andmetel oli  äikese tõttu häiritud ligi 200 Telia kliendi teenus. Tagajärgede kõrvaldamiseks saatsime Hiiumaale appi tehnikute lisajõude nii mandrilt kui ka Saaremaalt. Välja tuli vahetada kümnete klientide seadmeid nii kodudes kui ka ettevõtetes,“ selgitas Känd.

Äikese koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla väga erinevad alates sellest, et läbi on vaid ruuteri port. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärssanud või on lisaks  ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui ka teler. Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus pärast pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest:  äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest (äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.

Kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta?

  • Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti.

Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.

  • Soeta piksekaitsmega voolujuhe.

Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada. Samas peab märkima, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda. Nimetatud kaitsmeid saab soetada suurematest ehitus- ja elektroonikakauplustest ning ülepingekaitsmeid saab tellida ka Telia e-poest.

Kontrolli maja vooluvõrk üle

Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

  • Seadmete taasühendamisel varu kannatust.

Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja pärast elektriühenduse taastumist saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.

Telia Online-abi keskkonnas on üleval ka video, kuidas oma koduseid seadmeid äikese eest kaitsta.

Tagasi üles