Puudega inimeste eluruumide kohandamiseks esitas taotlusi 56 omavalitsust

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Eurod

FOTO: Panther Media/Scanpix

15. juunil lõppes taotlusvoor, kui kohalikud omavalitsused said taotleda Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF) raha puudega inimeste eluruumide kohandamiseks. Taotlusi esitas 56 omavalitsust kogusummas 2,5 miljonit eurot, millest ERFi toetus moodustas rohkem kui kaks miljonit eurot. Järvamaalt soovisid meie kõik omavalitsused toetust ning lõpuks toetatakse 14 inimese kohandusi. 

„Tunnustan omavalitsusi, kes on teinud head teavitustööd oma inimeste seas,“ ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. „See on iseenesestmõistetav, et inimene peab saama oma koju sisse, sealt väljuda ja seal liikuda. Iga erivajadus vajab ja väärib inimesekeskset lähenemist. Eluruumide kohandamine aitab puudega inimestel paremini iseseisvalt toime tulla, vähendab hooldajate koormust ja loob paremad eeldused osaleda tööturul.“

Rahandusministeerium kuulutas esimese avatud taotlusvooru eluruumide kohandamiseks välja 19. märtsil ning kolme kuuga kogusid omavalitsused kohanduse taotlused inimestelt kokku. Ühtlasi kehtestas mitu omavalitsust kohanduse taotluseks korra, mis on inimestele abisaamise alus. Nendes omavalitsustes, kus korda veel ei ole, on selle kinnitamiseks aega kuni esimene maksetaotluse esitamiseni ehk veel vähemalt paar kuud.

Rahandusministeerium kuulutas esimese avatud taotlusvooru eluruumide kohandamiseks välja 19. märtsil ning kolme kuuga kogusid omavalitsused kohanduse taotlused inimestelt kokku.

Kohalikud omavalitsused on oma taotlustes välja toonud, et puudega inimesi, kellele tagatakse sellega sobivad eluruumid, on  491. Ligi kahe kolmandiku ehk 336 puhul on plaanis pesemisruumi või tualettruumi kohandus. Populaarsuselt järgmisel kohal on kavas ukseavadega seotud kohandused, näiteks hoone välisukseava, korteri välisukseava, lävepakuta ukseava ja siseukseava kohandus. Lisaks on plaanis platvormtõstukite, laetõstukite, ukseautomaatika ja käetugede paigaldused ning kaldteede rajamised. Ühele inimesele võib olla kavandatud mitu kohandust, sealhulgas eluruumi sissepääsu, hoone välisukse ja eluruumi vahelise käigutee, hoone ja selle territooriumile sissepääsu või piirde kohandus, hügieenitoimingute  või köögitoimingute parandus.

Rahandusministeerium on andnud kõigile taotlejatele tagasiside ning tähtaja taotluse parandamiseks ja toetuse andmise tingimustega kooskõlla viimiseks. Kavandatud kohandusi teha on kohalikel omavalitsustel – sõltuvalt pakutud tähtajast – aega kuni kaks aastat.

„Omavalitsustel on ka edaspidi võimalik inimeste kodude kohandamiseks raha taotleda," ütles minister Iva. „Projekti lõpuks, aastaks 2023, on plaanitud kohandada üle Eesti 2000 erivajadusega inimese eluruumid. Seega kutsun ka teisi omavalitsusi üles aktiivselt kaasa lööma ning teavitama oma inimesi võimalusest kohandada oma eluruumid ligipääsetavaks."

Järgmine taotlusvoor peaks plaanide kohaselt avanema järgmise aasta esimeses kvartalis. Täiendavad taotlusvoorud avab rahandusministeerium sotsiaalministeeriumi ettepanekul tulenevalt projektide edenemisest ja omavalitsuste täiendavatest vajadustest. Meetme tegevuse jääk on ligikaudu seitse miljonit eurot ning selle abil on kavandatud veel enam kui 1400 puudega inimese eluruumi kohandamise toetamine.

Tagasi üles