Paides näeb kahte Rakvere teatri etendust

Ülle Lichtfeldt ja Üllar Saaremäe etenduses "Lendas üle käopesa".

FOTO: Rakvere Teater

Rakvere teater tuleb Paide muusika- ja teatrimaja lavale etendustega «Lendas üle käopesa» ja «Paunvere poiste igavene kevade».

24. oktoobril näeb Paides Dale Wassermani dramatiseeringut, mille aluseks on Ken Kesey samanimeline romaan «Lendas üle käopesa». Selle draama on lavastanud Eili Neuhaus. Ta sõnas, et inimese hing ihkab vabadust ja lendutõusmist. «Kuid vabadus tähendab ka vastutust. Rohkem kui kunagi varem tuleb meil otsida kurjuse tagant headust, pimeduse tagant valgust, hukkamõistu asemel armastust,» lisas ta.

Rakvere teater kirjeldab etendust: «Maailm kuulub tugevatele. Jänes teab hundi jõudu ja poeb põõsasse. Elu koosneb lihtsatest valikutest – olla jänes või hunt. Kõik ei ole siiski nii nagu meile tundub. Sageli on julge hundi rinnus arglik jänku ja arglik jänku võib kasvada suureks hundiks.

Etenduse tegevus leiab aset 60ndate Ameerika hullumajas. Peategelane Randle McMurphy pole lihtsalt huligaan, kes satub vangla asemel hullumajja. Ta on elumees, kes kukub alati jalgadele. Ootamatult leiab ta enda vastast kindlakäelise õde Ratchedi, kes valitseb jäigalt suletud psühhiaatriaosakonda.»

Etenduse osades astuvad lavale Üllar Saaremäe, Margus Grosnõi, Grete Jürgenson, Ülle Lichtfeldt, Märten Matsu, Madis Mäeorg, Eduard Salmistu, Toomas Suuman, Tarvo Sõmer ja Tarmo Tagamets.

Paunvere poisid

12. detsembril astub teater lavale Urmas Lennuki dramatiseeringuga «Paunvere poiste igavene kevade», mis põhineb Oskar Lutsu loomingul.

Teater kirjutab etenduse sisust: «Mõnikord on elu suurem kui unistused. Mõnikord ei mahu elu inimeste sisse ära. Mõnikord jäävad elust pihku vaid kuldsed sügislehed. Aga tähtis on üks – elu ei tohi kunagi elamata jääda.

Igavest noorust pole olemas, teab Kiir juba üsna väikese lapsena. Nõnda asub see punapäine poisike igavese armastuse teele. Tootsi huvitavad hoopis kandilisemad väärtused, kuigi ka tema hinges heliseb armastus isamaa vastu. Tõnisson kannab oma meeltes katkematut murekoormat eestlaste pärast, kuid mõnel raskemal hetkel on ta selle valmis ka võileiva vastu vahetama. Arno igatseb ja ootab, Teele loodab ja unistab... Samal ajal, kui Imelik keerutab lokki ning on pisut Jaan.

Paunvere poiste igavene kevade on retk läbi armastuse, nooruse, isamaa, ilu, elu ja surma. Lavastuses rullitakse lahti 20 aastat paunverelaste elust ning juhtumistest.»

Etenduses mängivad Imre Õunapuu, Margus Grosnõi, Tarvo Sõmer, Märten Matsu, Tarmo Tagamets, Madis Mäeorg, Liisa Aibel ja Silja Miks.

Tagasi üles