Arvamusfestivali esimesel päeval osales üle 5000 inimese

Arvamusfestival

FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Paides alanud kuuendal arvamusfestivalil osales eile üle 5000 inimese. Ühtekokku oli 24  alal 76 arutelu. Kõige rohkem pälvisid kuulajate tähelepanu Eesti välis- ja kaitsepoliitika, demokraatia olemuse ning hariduse teemalised arutelud.

Festivali eestvedaja Maiu Lauringu sõnul jagus rohkelt kuulajaid juba keskpäeval alanud aruteludele. “Oli näha ja tunda, et teemad, millega alustasime, läksid inimestele korda ning see andis kohe alguses festivalile hea hoo sisse,” ütles Lauring. Kõige populaarsemad oli täna välis- ja kaitsepoliitikat ja haridust puudutavad arutelud, kus osales ka president Kersti Kaljulaid. Palju tähelepanu pälvis arutelu, kus küsiti, kas enda surnuks töötamine on paratamatus.
Baltimaade alal jõuti mõtteni, et riikide väiksusest tuleneb hirm kaotada oma identiteeti. Samuti tekitavad muret demograafilised suundumused, sest töökäsi tuleb puudu ka siis, kui noored jäävad kodumaale. Seega on kõigis kolmes riigis õhus küsimus, kuidas muuta tööturg atraktiivsemaks ka teiste riikide noortele. Toodi esile, et selleks peavad teenused olema kättesaadavad erinevates keeltes, vaja on rohkem rahvusvahelisi koole ning ühiskond peab olema veel avatum ja tolerantsem.
Eraldi ala on tänavusel festivalil pühendatud suhtluskultuurile, sest Kiusamisvaba Kooli eestvõttel on august kuulutatud suhtluskultuuri kuuks. Tänastes aruteludes võrreldi inimestevahelist võrdsust Eestis ja Soomes. Soome endine haridusminister Krista Kiuru märkis, et soomlased tolereerivad kaasmaalasi rohkem, kui Eestis seda suudetakse. Ajakirja Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski tõi välja, et ehkki Eestiski on astmeline tulumaks, tunnevad inimesed, et keegi ei peaks teistest rohkem riigile ära andma.
Festivali esimese päeva lõpetas Tarmo Jüristo ja Hardo Pajula sõnaduell.

Täna on kavas 84 arutelu. Päeva alustab europarlamendi saadikute arutelu ning lõpetab parlamendierakondade juhtide arutelu, kus osalevad kõikide erakondade juhid. Festivali lõpukontserdi annab Erki Pärnoja Paide keskväljakul.

Tagasi üles