Paide vallitornis avatakse näitus „Nikolai Rimski-Korsakov ja mõisad Paide linnas“

Kuido Saarpuu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mäo mõis
Mäo mõis Foto: Foto SA Ajakeskus Wittenstein Järvamaa muuseum

28. veebruaril kell 16 avatakse Ajakeskuses Wittenstein (Paide vallitornis)  fotonäitus „Nikolai Rimski-Korsakov ja mõisad Paide linnas“.

Haldusreformi järgselt on Eestimaa südame – Paide  territoriaalsed mastaabid võrreldavad Pariisi suuruse metropoliga. Ajalooliselt jaguneb „Suur-Paide“ tihedaks mõisate võrgustikuks, mis paikneb nelja kihelkonna - Paide, Anna, Järva-Peetri ja Järva-Jaani maadel.

SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseumi teadusjuht Ründo Mülts ütles, et mõis on sümbol, kus maailmakultuur saab kokku talupojakultuuriga. Mõisa südameks on tähelepanuväärse arhitektuuriga mõisaansamblid. Need on paigad, millega on seotud maailma kultuuri suurkujud ja sündinud kohalikku elu-olu mõjutanud otsused. Tegemist on siinse rahva ajaloo ilu ja traagika peegeldusega. Hoolimata rajamisaegse funktsiooni muutusest on mõisahooned paikadeks, mille juures rändurid peatuvad ja mida külalistele uhkusega tutvustame.

Koostatud näitus on sissevaade sajandeid tagasi alguse saanud kultuurivõrgustikust. Näha saab Paide paiku, kus suvitas maailmakuulus helilooja, „Kimalase lennu looja“, Nikolai Rimski – Korsakov. Herbaariume täiendas loodusteadlane von Baer ja pärimusi kogus rahvuseepose koostaja Kreutzwald, jne. Just rikkalik kultuurilugu lubaks iseloomustada Paidet kui „Eestimaa Pariisi“.  

Näituse avamisel esitleme 2019/20 aastal Paidega seotud mõisates toimuvat Rimski-Korsakovi festivali ning tutvustame 21. märtsil Mäo mõisas ning  Paide Muusika-ja Teatrimajas toimuvat kultuuriloopäeva, mis on pühendatud Mäo mõisaga seotud maailmakuulsa helilooja Nikolai Rimski-Korsakovi 175ndale sünniaastapäevale.

Foto: Erakogu

Põnev väljapanek jääb Ajakeskuses avatuks kuni 17. märtsini.

Näituse valmimist toetasid Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp ning Järvamaa Arengu Partnerid (Leader).

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles