Paberpensionitunnistust hakkab asendama plastkaart

  • Kaartide väljastamise kulust moodustab suurema osa postikulu
  • Sotsiaalkindlustusamet väljastab aastas keskmiselt 57 600 puudega inimese kaarti

Pensionitunnistus. FOTO: Elmo Riig/Sakala

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega plaanib viia nii pensionitunnistuse kui ka puudega inimese kaardi üle ühisele plastkaardile. Seni on sotsiaalkindlustusamet väljastanud mõlemat eraldi.

Plastkaardile üle minnes ei kaota oma kehtivust senised paberpensionitunnistused, mistõttu pole muudatuste jõustudes vaja minna taotlema uut kaarti.

„Üht kaarti kasutada on oluliselt mugavam ja lihtsam kui paberil olevat tunnistust või mitut omaette kaarti,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Inimese vaatest kiireneb kogu protsess, sest nii pensioni määramise kui ka puude raskusastme tuvastamise otsusega edastatakse talle juba kaart. Ühe kaardi kasutuselevõtt vähendab dubleerimist, sotsiaalkindlustusameti töökoormust ja on kehtiva korraga võrreldes nii soodsam kui aja- ja keskkonnasäästlikum.“

Kui pensionäril tuvastatakse puue, annab sotsiaalkindlustusamet pensionitunnistuse ja puudega inimese kaardi edaspidi välja ühtse plastkaardina, kus on kohe olemas kõik  andmed. Muudatuste jõustudes asendatakse senine paberpensionitunnistus kaardiga. Kuna pensionitunnistus kehtib koos isikut tõendava dokumendiga, pole edaspidi pensionitunnistusele vaja ka pensionäri fotot.

Kaartide väljastamise kulust moodustab suurema osa postikulu. Puudega inimese kaartide postikulu aastas on ligia 51 400 eurot, pensionitunnistuse postikulu ligi 9400 eurot. Sotsiaalkindlustusamet väljastab aastas keskmiselt 57 600 puudega inimese kaarti ja 12 000 pensionitunnistust.

Muudatused on plaanis jõustada 1. juulist.

Tagasi üles