Võrkpalli EM: Eesti alagrupist jõudsid veerandfinaali Poola ja Ukraina

Carl-Robert Puhm
Sloveenid edasipääsu üle rõõmustamas
Sloveenid edasipääsu üle rõõmustamas Foto: ANTONIO BAT / EPA

Võrkpalli EMil selgusid täna seitse veerandfinaali jõudnud koondist. Eesti alagrupist edenesid järgmisesse ringi alagrupi võitnud Poola ja kolmandana lõpetanud Ukraina. Holland ja Tšehhi langesid konkurentsist.

Holland - Saksamaa 1:3 (17:25, 22:35, 32:30)

Eestiga samas D-alagrupis mänginud ja teisena edasi pääsenud Holland kohtus B-alagrupi Serbia ja Belgia järel kolmanda lõpetanud Saksamaaga. Hollandlased kaotasid avageimi 17:25 ja teise 22:25. Kolmandas geimis päästis Holland mitu matšpalli ja võitis lõpuks geimi 32:30. Neljas geim kulges kogu vaatuse vältel punkt-punkti mängus, aga otsustavatel hetkedel olid sakslased kindlamad. Saksamaa võitis geimi 25:23 ja kogu kohtumise 3:1. Hollandi poolt säras Eestigi vastu palju pahandust teinud Nimir Abdel-Aziz. Diagonaalründaja lõi 41st tõstest maha 26 palli, lisaks kolm serviässa. Sakslaste parim oli legendaarne György Grozer 20 punktiga.

Venemaa - Kreeka 25:15 (25:16, 25:15, 25:15)

C-alagrupis ülivõimsat minekut näidanud ja ainult kaks geimi kaotanud Venemaa kohtus A-alagrupist ühe võiduga play-offi edenenud Kreekaga. Venelased autsaideritele mingit võimalust ei jätnud ning võitsid kõik kolm geimi ülikindlalt. Venelaste resultatiivseim oli nurgaründaja Dmitri Volkov 18 punktiga. Kreeka tegi 11 serviviga, lõi 0 ässa ning lõi 77st tõstest maha vaid 25 (32%).

Serbia- Tšehhi 3:0 (31:29, 25:21, 25:18)

Eesti alagrupist viimasena järgmisesse ringi jõudnud Tšehhi läks vastamisi B-alagrupi täiseduga lõpetanud Serbiaga. Esimene geim möödus ootamatult tasavägiselt. Tšehhidel oli kasutada geimilõpus koguni mitu geimpalli, kuid Serbia suutis lõpuks ikkagi 31:29 võidu võtta. Teises geimi keskel tegid serblased sisse paaripunktilise eduseisu ja hoidsid seda geimi lõpuni, 25:21 võit Serbiale. Kolmandas geimis oli seis tasavägine veel seisuni 15:13, seejärel tegid serblased võimsa spurdi ja võitsid geimi kindlalt 25:18. Mäng 3:0 Serbiale. Võitjate resultatiivseim oli Uros Kovacevic 18 punktiga. Tšehhide poolel tõi Donovan Džavoronok samuti 18 punkti, Jan Hadrava lisas 15. Tšehhid oli terve mängu hädas Serbia võimsa blokiga. Serblased teenisid 10 blokipunkti ning Tšehhi rünnaku resultatiivsus oli 42%: 84-st tõstest löödi maha 35.

Prantsusmaa - Soome 3:0 (25:16, 25:23, 25:21)

C-alagrupist kahe võidu ja kolme kaotusega viimasena edasi pääsenud Soome läks vastamisi A-alagrupi võitja Prantsusmaaga. 2015. aasta Euroopa meister ei jätnud avageimis põhjanaabritele palju võimalusi. Prantslased asusid mängu kiirelt 10:3 juhtima ja turvalist eduseisu enam käest ei andnud. Teine geimi möödus oluliselt tasavägisemalt - soomlased juhtisid geimi keskel veel 17:13, ent siis tegi Prantsusmaa vahespurdi ja kallutas geimi 25:23 ikkagi enda kasuks. Kolmandas geimis suutis Soome prantslastest hammastega kinni hoida seisuni 20:18. Siis teenis Prantsusmaa neli punkti järjest ja geim kuulus 25:21 neile. Prantsusmaa resultatiivseim oli kõigest 196 cm pikkune diagonaalründaja Stephen Boyer 19 punktiga. Tähtmängija Earvin Ngapeth tõi võistkonnale 16 punkti. Soomlaste rünnakud jagunesid paljude meeste vahel, resultatiivseim oli Urpo Sivula 11 punktiga. Soomlaste suurimaks komistuskiviks sai madal rünnaku resultatiivsus (39%).

Poola -Hispaania 3:0 (25:18, 25:13, 25:16, 25:17)

Eesti alagrupis kõik viis mängu võitnud Poola koondis kohtus Apeldoornis (Hollandis) B-alagrupist viimasena ehk neljandana edasi pääsenud Hispaaniaga. Täismaja ees peetud mängu esimese geimi võitis Poola 25:18. Poolakad asusid mängu alguses paaripunktilisse eduseisu ning kasvatasid geimi lõpuks vahe seitsmele silmale. Kohtumise teises geimis näitas Kuubal sündinud Poola koondislane Wilfredo Leon, miks teda peetakse maailma parimaks võrkpalluriks. Leon tõi geimis 12 punkti: 4 serviässa, 2 blokipunkti ning lõi maha kõik talle tulnud 6 tõstet (100%). Sellise rünnakujõu vastu polnud hispaanlastel midagi panna ja Poola võitis geimi suurelt 25:13. Kolmandas geimis Poola pidu jätkus - kiirelt asuti 9:2 ette ning edasine oli vaid vormistamise küsimus. Geim poolakatele 25:16 ja mäng 3:0. Poola parim oli 7 serviässa löönud Wilfredo Leon 19 punktiga. Hispaanlased tegid kolmegeimilises kohtumises  17 serviviga (1 äss) ja lahendasid rünnakuid kõigest 32%-lise resultatiivsusega. Poola rünnakuprotsent oli 58.

Sloveenia - Bulgaaria 3:1 (25:27, 25:17, 25:16, 25:17)

Viimases kontrollkohtumises Tallinnas Eestiga mänginud ja A-alagrupi Prantsusmaa ja Itaalia järel kolmanda lõpetanud Bulgaaria mängis C-alagrupis teiseks (Venemaa järel) tulnud Sloveeniaga. Avageimis 24:21 juhtinud sloveenid ei suutnud kuidagi geimivõitu ära vormistada ning pidid lõpuks 25:27 bulgaarlastele alla vanduma. Teises geimis näitasid sloveenid, et esimese vaatuse ebaõnnestunud lõpust end rivist välja lüüa polnud lastud. Teine geim võideti koguni 25:17. Ka kolmas vaatus kulges sloveenide dikteerimise all. Bulgaaria püsis mängus kuni geimi keskpaigani, ent siis läks Sloveenia taas oma teed - geim 25:16 2015. aasta Euroopa hõbedale. Oma mängumootori käima saanud sloveenid enam tagasi ei vaadanud. Neljandas geimis pääseti kohe algusest juhtima ja eduseisu hoiti kindlalt lõpuni. Kindel geimivõit 25:17 taas Sloveeniale ning mäng 3:1 väikeriigile. Võitjate resultatiivseim oli kuus serviässa löönud nurgaründaja Clemen Cebulj'i 17 punktiga. Bulgaaria suurim punktimasin oli möödunud hooajal Lube meeskonnaga Meistrite liiga võitnud Tsvetan Sokolov 12 punktiga. Sokolov siiski üleliia säravat mängu ei näidanud, sest diagonaalründaja lõi 31-st tõstest maha vaid 11.

Belgia - Ukraina 2:3 (22:25, 25:21, 25:14, 18:25, 10:15)

Eesti alagrupi kolmandana lõpetanud Ukraina läks vastamisi B-alagrupi Serbia järel ja Saksamaa ees lõpetanud Belgiaga. Koduväljakul (Antwerpenis) mängiv Belgia pidi tasavägises esimeses geimis tunnistama Ukraina nappi 25:22 paremust. Teises geimis said belglased hakkama imelise tagasitulekuga. 12:18 kaotusseisust alustati uskumatuna näivat spurti: järgmisest 16-st punktist võideti koguni 13 ja nii teenitigi 25:21 geimivõit. Hea hoo üles saanud belglased jätkasid ka kolmandas geimis samamoodi. Seisult 6:5 murti ukrainlaste vastupanu ning suur 25:14 võit oli taas tõsiasi. Neljandas geimis olid ukrainlased vahepealset segadusest toibunud - 16:16 seisult tehti 9:2 vahespurt, mis tähendas ühtlasi viiendat vaatust. Uue hingamise leidnud Ukraina suutis neljandast geimist saadud positiivse emotsiooni üle kanda ka viiendasse geimi. Seisult 9:8 saadi kolm punkti järjest ja sellega oli mäng tehtud. 15:10 geimivõit Ukrainale ja mäng kodupubliku kurvastuseks 3:2 Ukrainale. Võitjate resultatiivseimad olid Dmitro Vietskõi 23 ja Ian Ierešenko 20 punktiga. Robert Tähe tulevane klubikaaslane Oleg Plotnõtskõi tegi tagasihoidliku partii, tuues 8 punkti. Ukrainlane lõi 23 tõstest maha vaid 5. Belgia suurim punktimasin oli diagonaalründaja Bram Van Den Dries 19 punktiga. Statistiliselt olid meeskonnad üsna võrdsed, kuid ukrainlased olid belglastest oluliselt edukamad blokis: Ukraina teenis blokist 17 punkti Belgia seitsme vastu.