Türi ja Käru raamatukogudes jagatakse kübernõu

Kuido Saarpuu
Copy
Foto: arhiiv

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing korraldab koostöös Riigi Infosüsteemi Ametiga 20. novembril „IT-vaatlik“ nõuandepäeva, kus ligi 90 raamatukogu üle Eesti pakuvad eelkõige vanemaealistele internetikasutajatele mõeldes abi küberturvalisuse küsimustes.

Infopäeval osalevad raamatukogud on sel päeval kübernõuandepunktiks kas kindlatel kellaaegadel või terve päeva jooksul. Järvamaal saab kübernõu sel päeval küsida Türi ja Käru raamatukogudest ning seda kl 13st 14ni.

„Küberturvalisus kõlab keeruliselt, kuid algab lihtsatest asjadest. Olgu selleks senisest pikem parool või oma nutitelefoni uuendamine, kõike seda saab teha odavalt ja kiiresti, kuid see tundub paljudele justkui uus tundmatu maailm,“ ütles RIA juhtivanalüütik Lauri Tankler. „Tegelikult on kõigil vaja lihtsaid teadmisi, kuidas ohutumalt küberruumis käituda. Mul on hea meel, et kohalikud raamatukogud on jätkuvalt kohaks, kus kogukond üksteist aitab.“

20. novembril on võimalik oma kohalikust raamatukogust saada nõu teemadel nagu tugevad paroolid, seadmete uuendamine, failide varukoopiate tegemine, privaatsuse tagamine sotsiaalmeedias, õngitsuskirjade äratundmine ja muudes turvalisuse küsimustes. Kuigi kampaania on suunatud eelkõige vanemaealistele, on kohalikes raamatukogudes võimalik abi küsida kõigil.

Infopäeval osalevad raamatukogud on sel päeval kübernõuandepunktiks kas kindlatel kellaaegadel või terve päeva jooksul. Järvamaal saab kübernõu sel päeval küsida Türi ja Käru raamatukogudest ning seda kl 13st 14ni.

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esimehe Katre Riisalu sõnul on ettevõtmise eesmärk õpetada seenioreid IT-muredega raamatukogusse pöörduma. „Kui noored saavad abi koolist ja täiskasvanud töölt, siis vanemaealised peavad reeglina ise hakkama saama. Siin on toeks raamatukogu töötajad kui oma ala asjatundjad, kes oskavad aidata nii arvutite ja nutiseadmete kasutamisel kui ka korraldavad koolitusi. 20. novembril on nõuandepunktides kohal ka vabatahtlikud küberturvalisuse spetsialistid,“ lausus ta.

Riisalu rõhutas, et kuigi küberturvalisuse küsimustega võib alati pöörduda oma kohaliku raamatukogu poole, siis tundlike isikuandmetega tuleks esmajoones abi paluda lähedastelt. Näiteks pangakonto andmeid, digiallkirjastamist ja isiklikku infot võiks näidata vaid inimestele, keda sa päriselt usaldad.

Ülevaatlikku infot küberturvalisuse kohta leiab aadressilt http://www.itvaatlik.ee. Kodulehelt saab näpunäiteid, kuidas internetis ning nutiseadmetes turvalisemalt toimetada.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles