N, 2.02.2023

Novembri esimene pool oli erakordselt soe, viimane kolmandik aga keskmisest jahedam

Eva Klaas
, reporter
Novembri esimene pool oli erakordselt soe, viimane kolmandik aga keskmisest jahedam
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lumine tee. Foto on illustreeriv.
Lumine tee. Foto on illustreeriv. Foto: Elmo Riig

Alates 1922. aastast on novembri esimene kolmandik veel soojem olnud vaid 1957. ja 2020. aastal.  Kuu viimane kolmandik kujunes aga pikaajalisest keskmisest jahedamaks, vahendab riiklik ilmateenistus novembrikuu kokkuvõttes. 

Novembri esimene pool oli väga soe. 12. novembril mõõdeti maksmaalseks temperatuuriks Heltermaal 14,9 kraadi. Türil oli siis sooja 14,4 kraadi. 

Samal päeval sai Eestis uue novembri soojarekordi ühtekokku 14 ilmajaama. Eesti kõigi aegade novembrikuu soojarekord 15,2 kraadi, mis on mõõdetud Valga ilmajaamas 3. novembril 1967. aastal, jäi seekord püsima. 

Sealt edasi hakkasid ilmad jahenema ning 21. novembril mõõdeti Lääne-Virumaal Tudus minimaalseks õhutemperatuuriks 12, 3 miinuskraadi. Kuu viimane kolmandik kujunes pikaajalisest keskmisest jahedamaks. Viimati oli veel külmem tosin aastat tagasi. 

Kuu esimesel poolel sadas peamiselt vihma, kuu teisel poolel aga lörtsi ja lund. Seirejaamade anmetel sai üksikutes kohtades maa valgeks 16. novembril, järgnevatel päevadel aga juba kõikjal. 

Sademete hulk jäi kõikjal alla pikaajalise keskmise. Kõige sajusem paik oli Tallinn ja kõige vähem sadas Lääne-Nigulas. Eesti keskmisena sadas vaid 63 protsenti pikaajalisest keskmisest. 

Päikesest paistis vähe, Eesti keskmisena 18 tundi. Tavapäraselt võib päikest Eestis novembris näha umbes 30 tunni jagu. 24.-29. novembrini ei paistunud päikest Eestis kusagil. 

Kokkuvõttes oli november võrreldes Eesti pikaajalise keskmisega soojem, kuivem ja sombusem. 

Märksõnad
Tagasi üles