Töö aega ja tempot dikteerib ka ilm. Väga külmaga lõikust teha ei saa ja redeleid pole võimalik puude najale püsti ajada ka siis, kui maha on sadanud liiga palju lund ja lumevallid kuhjuvad puude ümber.
Alleepuudest rääkis Elari Hiis pikemalt ka oktoobris Türi valla raadiosaates, kus ta ütles, et aedlinna elanikele on puudega seonduv alati emotsionaalne teema olnud. Isegi kui puude mahavõtt on põhjendatud, tekitab see kogukonnas palju pingeid.
Hiis tõi näite, et kui mõnda aega tagasi võeti kesklinna piirkonnas puid maha, põhjustas suurt pahameelt, ent sealjuures jäi türilastel justkui märkamata see, et puid istutati linna juurde, sealhulgas tehisjärve äärde mitukümmend dekoratiivkirssi.
Elari Hiis sõnas, et allepuid hakkab Türi Haldus maha võtma järgmisel aastal Vabaduse puiesteel, kui sel raudteejaama juurest kesklinna viival tänaval algavad uuendustööd. Juba ammu liiklusele ja jalakäijatele kitsaks jäänud tänav saab valgustuse ja kõnnitee, mille tarvis tuleb tänava servas kasvavatelt alleepuudelt ruumi juurde võtta.
Pärnaalleede linn
Türi on olnud sünnist saati (Türi sai linnaõigused 1926. aastal) roheline, lillerohke ja pügatud linn: park siin ja teine seal, haljasalad, lugematud alleed. Viimastele viitavad veel tänavanimed, nagu Puiestee tänav, Vabriku puiestee, Kooli puiestee, Pargi puiestee, Suur-Puiestee, Põhja-Puiestee. Lisaks Pärna, Roheline, Lille, Kevade, Paju tänav.
Pole ka ime, alustas ju kaks aastat enne linnaks saamist alevis tegevust aiamajandusgümnaasium. Kus mujal kui alevi (ja seejärel juba linna) väljanägemises pidi kohaliku kooli ainulaadne kallak Türile sattunule märgata olema. Nendesamade aiamajandusõppuritega rajati õppeaedu, parke (just nii pandi alus Kooli pargile 1936.-1937. aastal), istutati lähiümbrusse metsa. Samal ajal kui Türi oli just majandusraskustest välja tulnud ja linnapea oli Ants Viirmaa, rajati Kiriku park ning Viljandi ja Kiriku tänava äärde istutati pärnad. 1944. aasta fotolt on näha, kui suureks on need niinepuud Viljandi tänava ääres kümmekonna aastaga kasvanud. Pikad pärnaalleed istutati nii Paide, Vabriku, Kungla, Koidula, Kaare kui ka teiste tänava äärde.
Allikas: Kaarel Aluoja