Sisukord
Paberleht
Postimees

Verekeskus kiitis järvalaste tublidust

1 min lugemist


Teisipäevast neljapäevani olid Paide kultuurikeskuse juures taas üleval doonoritelgid, kolme päevaga käis verd loovutamas 415 inimest, esmadoonoreid oli nende seas 68. Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse doonoritelkide projektijuhi Ülo Lombi kinnitusel koguti kokku 355 veredoosi. «Väga, väga tublid olite, järvalased,» kiitis ta.
Kõige edukam oli esimene päev, kui telkides käis 158 doonorit ja koguti 139 veredoosi. Kõige rohkem esmaseid doonoreid, kokku 32, käis verd loovutamas teisel päeval.
Lombi sõnul tõmbavad suured telgid möödakäijate pilku ning paljud inimesed tulevadki esimest korda verd loovutama mõttega: «Olgu, proovin siis ka järele.»
Doonoritelkide mõte on Lombi hinnangul ääretult oluline, sest suvisel ajal on inimesed puhkustel ja verekeskustel vähem tööd. «Tänu telkidele pole haiglad pidanud plaanilisi operatsioone edasi lükkama,» sõnas ta.
Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse ja kaitseväe ühisprojekt – doonoritelkide suvine ringreis – toimub tänavu kuuendat korda. Üks projekti toetaja, reisikorraldaja Goadventure, loosib kõigi juulis ja augustis doonoritelkides verd loovutanud doonorite vahel välja eksklusiivse nädalase puhkusereisi kahele Türki.
Eelmisel aastal külastas doonoritelke 17 päeva jooksul kokku 2359 inimest, esmadoonoreid oli nende seas 380. Kokku koguti üle 860 liitri verd.
Eelmisel aastal külastas Paides kahe päevaga doonoritelke 280 vereloovutajat, kellest esmaseid doonoreid oli 50.
Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Seotud lood
    21.05.2020 25.05.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto