Kui meie kaks saadikut olid nad ära kuulanud, kutsuti kokku meie fraktsioon, kus ülejäänud liikmed esimest korda sellest kuulsid. Ma ei hakka kirjeldama emotsioone, sest te ei pruugi seda uskuda.
Meie koosviibimise ajal helistas Reformierakonna saadik ja küsis, mis on meie otsus. Võin peaaegu sõna-sõnalt tsiteerida Kersti Sarapuu vastust: «Me ei ütle täna midagi, peame aastavahetuse oma peredega ära, siis tuleme uuesti kokku ja siis vastame.»
Uue aasta esimesel nädalal saime kokku ja formuleerisime oma vastuse. Meie sõnum oli ühemõtteline «ei». Et iseenda ja oma partnerite väärikust austada, tahame jääda lõpuni ausaks.
Me elame Paides edasi, tahame käia püstipäi ja mitte langetatud silmil ning pole sellega nõus.
Kui meie saadikud selle sõnumi Reformierakonnale edastasid, oli nende reaktsioon: andke ometi komprat IRLi kohta, no kas tõesti ei leia komprat, millele Elena Sapp vastas, et ei, seestpoolt kindlasti mitte.
Kui Reformierakonnale ära ütlesime, ei jäänud loomulikult nemad istuma, käed süles, vaid läksid ja kandsid IRLile info edasi. Ja mitte lihtsalt info, vaid oma kasuks moonutatud info.
Nii lihtsalt see asi sündiski. Poliitikas on selline käitumismuster paraku vist tavapärane. Inimesena nimetan seda kaabaklikkuseks.
Sündis see, mida kaua sepitseti: IRLi ja Reformierakonna peakontor said lõpuks kohalikest inimestest jagu. Võib õnnitleda ka Reformierakonna ja IRLi Paide-poolseid halle kardinale.
Ma mäletan, et omal ajal, kui Nõukogude Liidus riigipööret ehk augusti putši kavandati, oodati sellega, kuni Gorbatšov Krimmi puhkama läks – vanad nipid siingi. Kohaliku tähtsusega võimupööre kavandati Kersti Sarapuu Ameerika-puhkuse ajale. Eks seegi näita enesekindluse puudust ja argust.
Kes teab, milleks see hea on, seda näitab aeg. Meie jäime oma koalitsioonipartneritele truuks. Reetjaiks osutusid hoopis IRLikad. Teie peaksite käima, silmad maas!
*Kõne Paide linnavolikogu eelmise nädala istungilt
Paide linnavolikogu liige