Lapsed kuumenevad üle

Ka tagaistmel peab laps olema turvavööga kinnitatud.

FOTO: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Nädalavahetuse suvesoe on toonud kaasa väikelaste ülekuumenemiste arvu kasvu. Et pereüritus ei lõpeks erakorralise meditsiini osakonnas, soovitavad meedikud lähedaste eest hoolitseda. 

Perearsti nõuandetelefoni nõustajad on pidanud viimase ööpäeva jooksul vastama oluliselt tihedamini küsimustele, kuidas anda esmaabi kuumusest tingitud tervisehäirete korral. 

Järva Teatajaga rääkinud nõustaja ütlust mööda on kuumarabanduse ja päikesepiste sümptomid üsna sarnased. Kergematel juhtudel kurdab kannatanu peavalu, südamepekslemist ja peapööritust, raskematel juhtudel võib kaasneda oksendamine, minestamine, krambid ja teadvusekaotus. Ka kehatemperatuur võib tõusta väga kõrgele.  "Igal juhul tuleb kutsuda sellises olukorras kiirabi," rõhutas perearst. 

Enne veel, aga soovitab ta toimetada kannatanu jahedasse, anda talle jahedat juua ning teha jahedat kompressi. Inimene ise tuleks asetada külili. 

Kuigi kella 11-15 vahel ei tohiks pikalt väljas olla  ka terve inimene, on see äärmisel ebasoovitav imikute ja väikelastega. "Meil on tulnud anda abi ka 10kuustele ja 2,5 aastastele üle kuumenenud lastele," oli tohter murelik. 

Vastunäidustatud on sellise välistemperatuuriga päevasel ajal sportimine, alkoholi tarvitamine või päevitamine. "Maratoni jooksma või rasket füüsilist tööd teha lõunasel ajal küll ei tohiks," manitses ta. 

Kuna nädalavahetus on täis pikitud suuremate ja väiksemate vabaõhuüritustega, tuleks erilist tähelepanu pöörata lastele. "Päikeseprillid ette, (märg) müts pähe, selga puuvillane hele riietus, peale suure faktoriga päikesekaitsevahend ning palju juua," loetles tohter esmaseid hädavajalikke toiminguid. 

Tema sõnul tuleb kindlasti jälgida ka kärus olevaid lapsi, eemaldada kõikvõimalikud kaitsevõrgud ning neile aeg-ajalt juua pakkuda.  Enesestmõistetavalt ei tohiks jätta lapsi päikese kätte või autosse magama. 

Kuigi eakad on nõustaja hinnangul juba kogenud, võiks suurürituse külastajad aeg-ajalt vaadata ka enda ümber istuvaid inimesi. "Kui ikka on kahtlus, et inimesega pole kõik korras, võiks seda üle küsida," julgustas ta. 

Järvamaa Haigla erakorralise meditsiini osakonnast öeldi, et patsiente, kes oleks ise kuumarabanduse või päikesepiste tõttu abi otsima tulnud, ei olnud. 

Tagasi üles