/nginx/o/2013/09/20/2381481t1h78db.jpg)
Eelmisel nädalal kümnendat sünnipäeva tähistanud maxit Estonia tehas Optimix hakkab sellest kevadest tootma kuivsegusid kahes vahetuses.
Aravetel on pahtlit ja ehitussegusid toodetud juba aastast 1974, viimased kümme tegeleb sellega maxit Estonia tehas Optimix.
Tehase asedirektor Margus Kalda ütles, et vana tehas on kui muuseum: kõik seadmed on sees, tootmine oleks kui minutipealt lõpetatud nii, et poolik SIPA–pahtli kottki ootab liinil täitmist.
Ehitada saab ka talvel
Et kümmekond aastat tagasi, kui Optimix Aravete tootmiskohaks valis, tundus vana tehas kitsas, hakkas ta kohe uut ehitama.
Nüüd on ainuüksi valmissegudele laopinda 1600 m² ja seal töös kolm tõstukit: päevas sõidab tehasest välja 10 – 20 rekkatäit ehk 240 – 480 tonni kuivsegusid.
Pidevalt on tootmises üle 30 toote, tänavu on plaanis toota 35 000 tonni kuivsegusid. Kalda selgitas, et kui varem visati segumasinasse liiva, tsementi ja teab veel mida, siis nemad on teinud tarbijatele oma toodete kasutuse lihtsaks. «Neil tuleb lisada vaid vett, ülejäänu oleme meie ära teinud,» ütles ta.
Ka Optimixi segud koosnevad tsemendist ja liivast. «Ja veel millestki, mis teeb sellest segust väga hea segu,» ütles Kalda. Saladuseloori ta siiski ei kergitanud, öeldes vaid, et need on erinevad lisaained.
Kuivsegude koostistega tegeleb Soomes asuv kesklabor. Tehase labor, mis valmis uuendatud sisustusega eelmisel nädalal, testib toorainete ja toodete kvaliteeti. «Uued seadmed vastavad Euroopa liidu nõuetele,» selgitas Kalda. «Võtsime tööle ka täiskohaga laborandi.»
Konkurents ei hirmuta
Kõige minevam kaup on tavaline hall müürisegu 1000kiloses kotis. «Ehitus on kallis töö ja üks faktor selle juures on aeg,» ütles Kalda. «Sel talvel tuli meil välja uus müürisegu, millega saab ka kümne külmakraadi juures müüri laduda.»
Kalda ütlust mööda oli talv varem tootjale rahulik aeg. «Nüüd tundub, et eelmine suvi pole veel lõppenudki – hooaeg on pidev,» ütles ta.
Toodangut müüb ettevõte Baltikumi piires. Kalda näeb kõige suuremat arenguvõimalust Leedus – maa on suurem ja rahvast rohkem.
Kalda tunnistas, et konkurents on tihe. Mäosse hakkab kuivsegude tehast ehitama Lätis ehitussegusid tootva ettevõtte SIA Sakret Eesti tütarfirma Sakret. «Oleme säilitanud turuliidri koha: pisut üle poole turust on meie käes,» ütles ta. «Konkurents meid ei hirmuta, jälgime konkurentide arengut, ei alahinda neid, peame teineteisest. Meie oleme kasvuraskused läbi elanud, neil alles ees.»
Palgal on 16 inimest, neist 11 tehases ja viis administratsioonis. Kalda ütles, et neile sobivat tööjõudu ei õpeta ükski kool.«Tegeleme sellega ise, peaasi, et inimene jagab mehhaanikat ja tootmistehnikat, on töökas ja aus,» ütles ta. Palgad ulatuvad üle Eesti keskmise.
Aravete tehases töötavad selle kandi inimesed, ainult direktor käib Rakverest, tema Tallinnast. «Kaks uut töötajat võtsime palgale 1. märtsil, suveks palkame hooajatöölisi,» ütles Kalda.
Osa töid teevad ära ka robotid. Näiteks uuel pakkeliinil peab operaator vaid liinil ja seda juhtival arvutil silma peal hoidma. Ka eelmisel aastal võimsama vastu välja vahetatud segistit juhib arvuti. «Õigemini inimene juhib arvutit ja arvuti juhib protsesse,» täpsustas Kalda.
Eelmisel aastal investeeris firma uude pakkeliini ja segistisse üle seitsme miljoni krooni.
Et emaettevõttele kuulub tehaseid eri paigus, annab see võimaluse kasutada risti nii tooteid, teadmisi kui ka kogemusi. «Näiteks kivipurud fassaaditoodetesse tulevad Türgi tehasest, osa tooteid, mida pole väikese mahu tõttu mõtet siin toota, toome Soome ja Rootsis tehasest,» selgitas ta.
Tehas on saanud ISO–sertifikaadi nii kvaliteedi– kui keskkonnajuhtimise kohta. Kui kuivsegude tootmine eeldaks, et mürarikkas tsehhis hõljub paks liiva– ja tsemenditolm, siin seda ei märka: pärast tööpäeva imeb tekkinud tolmu kokku tsentraalne tolmuimeja ja kõige suuremat lärmi teevad liivasõelad 36 meetri kõrgusel tornis.
TEAVE
maxit Estonia kuulub Saksa kontserni Heidelberg Cement Groupi ehitusmaterjalide tootjaid ühendavasse rühma maxitGroup, milles toodetakse ja turustatakse Vetonit, ABS, Serpo, maxit ja Deitermann kuivsegusid.
Optimix asutati aastal 1996, uus tehas Aravetel sai nurgakivi 26. juunil 1996 ja avati 18. veebruaril 1997.
1998. aastal ühines Optirociga.
Aravetel on tootmises müürisegud ja betoonid, fassaaditooted, pahtlid, põrandatooted, plaatimissegud.