Türil Eesti ringhäälingumuuseumis on eilsest avatud näitus, mis tähistab eestikeelsete lastesaadete ümmargust sünnipäeva.
Esimene eestikeelne lastesaade kõlas raadioeetris täpselt 80 aastat tagasi, 5. mail 1927. Enne teist ilmasõda kõlanud esimesi lastesaateid juhtis legendaarne raadiohääl Feliks Moor, kes tegi «Lastetundi». Lisaks temale õpetas Rjurik Esop ehk Onu X lapsi meisterdama ja Fromhold Holm ehk Onu From laulma.
Eile kogunesid Türile need, kes on aastate jooksul Eesti Raadio erinevate lastesaadete juures tegevad olnud kas saatejuhi, toimetaja või autori või omaaegse raadiolapsena.
Eesti ringhäälingumuuseumi juhataja Juhan Sihver sõnas avamisel saalitäiele rahvale, et nõnda toredat kohtumist polegi muuseumis olnud.
Samuti pole ringhäälingumuuseumil varem olnud nii edukat kogumisaktsiooni kui nüüd, pärast üleskutset saata muuseumile lastesaadetega seonduvat.
Üheksanda klassi poisina esimese raadiointervjuu teinud Mark Soosaar lausus, et raadio on ühes muusika ja kirjandusega lapsele oluline seetõttu, et ei tee kõike puust ette, vaid jätab ka fantaasiale ruumi ja aitab kujutlusvõimel areneda. «Igaüks näeb raadiosaateid oma moel, nagu igaüks võib ka raamatust lugedes Tootsi ja Teele kooliteed ette kujutada just nii, nagu tema tahab,» lausus ta. (JT)