Saada vihje

Soovitus nädalasse: Söö vähem, näri rohkem

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Silvi Lukjanov
Copy
Foto on illustratiivne
Foto on illustratiivne Foto: Tiit Mõtus

Soovitusi nädalasse jagab Loovuse vabakooli juhatuse liige ja nii maakonnas kui ka väljaspool tuntud teisitimõtleja Kalev Veskimäe.

Kui eelmise nädala artikli pealkiri vihjas toidule, siis täna räägimegi toidust ja söömisest. Tootjate ja töötlejate omavaheline konkureerimine on tekitanud olukorra, kus ostjaid meelitatakse tooteid ostma ilusa pakendi, hurmava lõhna ja vaimustava maitsega. Teiselt poolt on meie elu pinge- ja stressirohke ning üks suuremaid stressi leevendajaid on maitsva ja meeldiva toidu (eriti maiustused, aga ka alkohol) tarbimine. Tänu toidu poolt tekitatavale täis- ja terviklikule tundele tunned sa ennast peale söömist paremini. Aga need toidud on nii maitsvad, et kerge on üle süüa. Ja siis võib sind tabada hoopis teist liiki stress- stress ülesöömisest. Kehakaal tõuseb ja see stress tekitab omakorda veel isu ja sa sööd veel rohkem. Ühel hetkel oled sa nii täis, et su magu ja maks ei suuda selle toiduga hakkama saada.

Tänase jutu mõte on selles, et kõik see on toonud kaasa suure hulga erinevaid dieete. Rääkides dieete proovinud inimestega ja neid aidates olen avastanud, et dieedid töötavad täpselt nii kaua, kuni sa nendest rangelt kinni pead. Nii nagu käest ära lased, nii on kilod tagasi koos pluss kilodega. Süüdi pole dieedid. Kui sa dieeti alustad, siis alusta ainult sel juhul, kui sa oled kindel, et suudad seda hoida. Vastasel korral saad sa kilosid juurde.

Parem on muuta oma teadlikust söömise kui tegevuse kohta. Luua endas teadlikke söömiskogemusi. See on erinev kohustusest näiteks pidada kinni dieedist või sunnist süüa tervislikult. Toit on oluline, kuid veel olulisem on see, kuidas sa seda toitu sööd ja kuidas sa temasse suhtud. Minu kogemus näitab, et tõeliselt aitad ennast siis, kui sa suudad söömisega seotud emotsioone teadvustada. Muuta söömisharjumused teadlikuks.

Lõpeta söömine teleri ees. Ära söö halvas tujus olles. Sest kõik, mis sa siis (meeleolus) endasse sööd, muutub kehas sinu vastu (toksiiniks - mürgiks). Ja mis kõige olulisem- võta üks kahvli või lusika kogus toitu ja näri seda. Pole vaja lugeda närimiskordasid. Lihtsalt näri seni kaua kuni see toit sulab sul suus ära. Selliselt süües ei söö sa üle. Kõik, mis sa närid ja mälud pikalt, muutub magusaks ning annab sulle meeldiva toidu kogemuse. Ka siis, kui see toit kiirsöömisega poleks maitsenud. Selliselt sa kergendad oma mao ja maksa tööd. Omastad toidust ainult seda, mis su kehale vajalik ja sa sööd oluliselt vähem.

Minu soovitus on sulle, et ära usu seda juttu ilma ise katsetamata ja järele proovimata. Võta selleks näiteks sulle maitsvat pähklisegu. Söö seda aeglaselt ja rahulikult mõned peotäied. Seejärel vaata, millal sul tühja kõhu tunne uuesti tekib. Võikski süüa tihedamalt.

Toredaid katsetusi sulle!

Märksõnad

Tagasi üles