![Artikli foto](http://f9.pmo.ee/I84vmcIdyCp0XX1W73xqf3Ywbpo=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2014/11/28/3561683t1h05af.jpg)
Reedel oli Roosna-Allikul Järvamaa osaluskohvik, kus 58 Järvamaa noort ja 29 otsustajat arutlesid erinevate teemade üle. Vaata alljärgnevalt, millest räägiti ja milliseid lahendusi leiti.
Reedel oli Roosna-Allikul Järvamaa osaluskohvik, kus 58 Järvamaa noort ja 29 otsustajat arutlesid erinevate teemade üle. Vaata alljärgnevalt, millest räägiti ja milliseid lahendusi leiti.
1. teema: «Kooseluseadus – mis see meie jaoks tähendab?»
Lauajuht: Brigita Ivanova
Ekspert: Eneken Savi
Noored ja ekspert leidsid, et kooseluseadusest teatakse tegelikult väga vähe ja seadusega polda kursis. Meedia poolt on tekitatud ühekülgne arvamus. Noored suhtuvad seadusesse pigem positiivselt – leiti, et pigem on seaduse vastu vanemad inimesed. Leiti, et meedia oleks pidanud olema mitmekülgsem ja nii negatiivset kui positiivset võrdselt käsitlema. Samasooliste kooselu kohta jäi pigem peale arvamus, et nad on tavalised inimesed ja ise teavad, kellega, kus ja kuidas. Valdav osa noori on neutraalsed, sest leiavad, et see pole nende probleem.
Leiti, et arvamust antud teema kohta võib avaldada, kuid tuleks vältida liigselt oma arvamuse peale surumist. Hetkel on olukord selline, et inimesed, kes teemaga kursis ega seotud pole, avaldavad subjektiivset arvamust ja paisutavad asjad üle. Noored arvavad, et kõik on võrdsed.
Märgatud on ka diskrimineerimist – vaadatakse inimeste peale viltu, tehakse põhjendamatult liiga arvamuse põhjal, ei arvestata teistega.
Aktuaalne on just seaduse puhul see, kas samasoolised peaksid saama lapsendada. Leiti, et laps ei ole samasooliste kasvatusest mõjutatud, sest homoseksuaalseks ei kasvata, vaid sünnitakse. Leiti, et see tagaks samasooliste peres kasvanud lapsele hoopis mitmekülgsema suhtumise maailma ja inimestesse ning suureneks sallivus.
Lahendused:
2. «Kas Tiigrid magavad talveund ehk mis sai E-riigist?»
Lauajuht: Hans-Kristen Sapas
Ekspert: Kristjan Kõljalg
Noored leidsid, et e-teenuste infomüra on nii suur, et infot on seetõttu hoopis keerulisem leida. Noored on mugavad ja palju jääb viitsimatuse taha. Arvatakse, et lihtsam ja kiirem on saada infot koolitöötajatelt või noorsootöötajatelt, samuti toetutakse väga palju vanematele. Noored mainisid, et ka vanus piirab id-kaardi abil paljude e-teenuste kasutamist. Samuti ei ole noortel vajadust ega põhjust rohkemaks teenuste kasutamiseks, kui näiteks e-kool ja internetipank.
Lahendused:
Kool:
Organisatsioon:
3. «Appi! Ma lõpetasin kooli! Mis nüüd?»
Ekspert: Kairi Kärner
Noorte jaoks on pärast põhikooli lõppu kolm valikut: kas gümnaasium, kutsekool või tööturg. Gümnaasiumi lõpetajatel kas ülikool, tööturg või kutseõpe. Valikute tegemine ei ole alati kerge, sest paljud noored ei tea põhikooli või isegi gümnaasiumi lõpuks, mida nad täpselt teha tahavad või mis on neile sobivaim, Noored leidsid võimalusi, kuidas lihtsustada valikute tegemist ning leida enda jaoks sobivamad plaanid edasiseks.
Lahendused:
4. «Kas kool saab olla huvitav?»
Ekspert: Rein Oselin
Lauajuht: Jan Margen Vau
Noored tõid välja erinevaid võimalusi, KUIDAS kooli õpilaste jaoks huvitavamaks muuta. Põhiline on, et kool SAAB olla huvitav, kui me ISE TEEME ja KOOS TEEME.
Mõned võimalused, kuidas koolielu huvitavamaks ja noorte jaoks atraktiivsemaks muuta:
5. «Millist «palka» tahab vabatahtlik?»
Lauajuht: Triinu Kopelmäe
Ekspert: Arto Saar
Vabatahtlikud teevad tööd, mis muudavad meie ühiskondliku ja kogukondliku elu paremaks ning teevad seda täiesti ilma rahalist tasu saamata. Arutelu käigus tuli välja, et vabatahtliku töö kohta käivat infot on vähe – paljud noored ei tea, kus saaks ennast vabatahtlikuks pakkuda. Vabatahtlik töö tuleb inimesest endast ja tavaliselt on inimene leidnud sisemise motivatsiooni, miks vabatahtlikku tööd teha. Leiti ka, et see võib muutuda kohustuseks, eriti, kui teed ja teed, aga ei tunne rahulolu või tänulikkust. Noored pakkusid vabatahtliku „palgaks“ mitmeid erinevaid võimalusi:
6. "Lähme sõidame, ainult hoia kinni- kas transport on takistuseks?"
Lauajuht: Rebekka-Maria Remmelgas
Ekspert: Harri Lepamets
Väiksemate maapiirkondade noored on leidnud, et nende jaoks on transport takistuseks – on noori, kes just selle tõttu soovitud huviringides ei osale või ei osale aktiivselt ühiskondlikus elus. Mõnel juhul leiti, et transport on aeglane ja koju/kooli saamiseks läheb kaua aega, sest läbisõidetavad kohad on suure ringiga. Samuti on juhtumeid, kus bussiliiklus on liiga hõre ja pole arvestatud näiteks huviringides käijatega. Paljud õpilased peavad tundidest varem ära küsima või pärast kooli liiga kaua ootama, sest pole arvestatud keskmiste tundide lõppemise ajaga. Imavere-Paide-Imavere bussiliiklus leiti olevat väga hõre. Türil ja Rakkes, kus liigub ka rong, on probleemiks see, et ei arvestata rongiliiklusega. Kuigi Rakke ei kuulu Järva maakonda, kasutavad paljud järvakad ka sealset rongiliiklust.
Lahendused:
7. "Kodu, armas kodu - minu Järvamaa!"
Lauajuht: Mariin Klemm
Ekspert: Alo Aasma
Arutelu käigus toodi välja punktid, mis on Järvamaal hästi. Seekord ei keskendutud probleemidele. Järgmiste punktide järgi võiks analüüsida teemasid/olukordi/sündmusi/kohti jne, mis on noorte jaoks hästi ning tähelepanu suunata nende arendamisele ja täiustamisele.