Teadlane avastas, kuidas valetamist mõjutada

Inimese aju..

FOTO: Wikipedia / Internet.

Valetamine on  inimeste igapäevaelu osa, tahtmatult eksitavad või tahtlikult valetavad kõik inimesed. Inga Karton näitas Tartu ülikoolis kaitstud doktoritööga, et aju uurides on võimalik petukäitumist kindlaks teha ja selle esinemise sagedust magnetimpulssidega mõjutada.

Tellijale Tellijale

Valetamise kindlakstegemine sõltub Kartoni hinnangul siiski väga tugevalt nii inimesest kui ka valetamise ja selle kindlakstegemise kontekstist. «Oma uuringute käigus õnnestus meil inimeste petukäitumises esile kutsuda muutust ning seda ka ajus registreerida,» sõnas ta.

Töö käigus ilmnes näiteks, et inimeste petukäitumist saab magnetstimulatsiooni abil mõjutada. Teadaolevalt on petukäitumisse haaratud aju suurte poolkerade üks eesmistest piirkondadest. «Kui seda piirkonda mõjutada pidurdavat toimet avaldavate niinimetatud väsitavate magnetimpulssidega, siis parema poolkera mõjutamise järel on keerulisem tõest väidet tagasi hoida ehk inimesed valetavad vähem. Kui aga pidurdada vasaku poolkera vastavat piirkonda, siis õnnestub tõese väite tagasihoidmine paremini ehk isikud valetavad rohkem,» selgitas Karton.

Tagasi üles