E, 28.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Valimiskomisjoni liikmed pääsevad koju alles hilisõhtul

Merit Männi
, reporter
Valimiskomisjoni liikmed pääsevad koju alles hilisõhtul
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valimisjaoskond nr 1 Türil
Valimisjaoskond nr 1 Türil Foto: Merit Männi/Järva Teataja

Riigikogu valimiste puhul tegutseb Türi vallas viis valimisjaoskonda. Neist esimest järjekorranumbrit kandev on sisse seatud Türi ühisgümnaasiumi fuajees ning esimene hääletaja soovis oma hääleõigust kasutada juba veerand üheksa hommikul.

„Tõepoolest, esimene kodanik oli juba veerand üheksa ukse taga ja oli veidi pahane, et pidi koju tagasi minema. Mis teha – reeglid on sellised. Hiljem tuli ta uuesti ja ajas oma asjad korda,” sellgitas valimiskomisjoni esimees Urmas Saluste.

Tema tähelepanekut mööda on tänane valimispäev kulgenud probleemideta ning pakkus, et kella poole kaheks oli hääletamas käinud ligi pool valimisjaoskonna nimekirja kantutest. „Aktiivsus on suhteliselt kõrge. Kas nüüd just inimesed järjekorra tekitavad, aga tulijaid on pidevalt ja sellist pikemat tühja pausi polegi nagu olnud. Arutasime just enne, et valimisaktiivsus on võrreldes 2011. aastaga tõusnud.”

Samuti täheldas Saluate, et pikalt enamik valijaid kabiini pidama ei jää, sest otsus on tõenäoliselt endale juba varem läbi mõeldud ning selle vormistamine hääletussedelil aega ei võta. On siiski ka neid – enamasti vanemaealisi, kes pikalt kandidaatide nimekirju seiravad ja valimiskabiini veidi pikemalt istuma jäävad.

Salustel endal oli pärastlõunal veel hääletamata. „Õhtupoole,” sõnas ta muheldes. Nii tema kui ka  teiste valimiskomisjoni liikmete päev venib üsna pikaks. „Kell kaheksa paneme ukse lukku ja siis hakkame sedeleid lugema. Siis tuleb need Paidesse viia. Arvan, et pool üksteist saab koju,” pakkus ta.

Järva Teataja vestles valimisjaoskonna ees ühe keskealise paariga, kes olid lahkelt nõus kommentaari jagama, ent soovis jääda anonüümseks. „Meie valisime selle punase lillega erakonna, nende vaated tunduvad võrreldes kõikide teiste erakondadega sellised sümpaatsed,” märkis mees ning proua tema käevangus noogutas energiliselt nõusoleku märgiks. „Aga nüüd läheme poodi, ostame kooki ja siis õhtul hakkame telekast valimistulemusi jälgima,” lisas mees lõpetuseks.

Märksõnad
Tagasi üles