Saada vihje

Saagidega õhuakrobaadid annavad kõrgustes uhkeid etendusi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Viimasel kahel nädalal on Paide linna peatänavat palistaval pärnaalleel ämblikmeeste kombel turninud erinevad tegelased. Töö on see, mis kisub saagidega varustatud mehed kõrgustesse.

Oranžid kiivrid, turva- ja ronimisköied, tööriistataskutega rakmed, karabiinid ning muu spetsiifiline varustus teeb turnijatest, vähemalt välimuse järgi, rohkem mängironijad kui suvalised saemehed. Kui viskeliin on paigas, ankurpunkt leitud ja ronimisköis kinnitatud, alistatakse puu tavaliselt loetud minutitega.

Vanu puid tuleks säilitada

«Iga sae- või metsamees ei ole arborist ja puuhooldus ei tähenda vaid ohtlike puude langetust või kuivade okste lõikust. See hõlmab ka puude istutust, noore puu hooldamist ning kasvupinnaste tundmist,» rõhutab hoolduslõikuse peamees, Puulangetus OÜ juhataja, metsuri ja arboristi kutsetunnistusega Andrus Kokerov. «Millegipärast oma hambaauke inimesed ise ei paranda, kuid puude kallale minema on kõik meistrid.»

Linnakeskkonnas algab kõik ju sellest, et õige puuliik oleks õigesse kohta istutatud. Kui panna Paide keskväljakule kiirekasvulised suured puud, näiteks paplid kasvama, tekivad seal Kokerovi ütlust mööda varsti probleemid. «Linna sobivad puud, mida annab hästi lõigata, näiteks pärn annab väga palju andeks, kask on palju kapriissem,» õpetas ta. «Ega linnas puude istutamine pole alati nii lihtne, et võtame vana maha ja paneme uue asemele. Arvestama peab trassikaitsevööndite ja uute hoonetega, seetõttu tuleks vanu puid säilitada võimalikult kaua.»

Sellega, et arboristid tabavad linnakodanikelt ja möödasõitjatelt uudishimulikke pilke, on mehed ammu harjunud. Ikka tullakse, uuritakse ja küsitakse. Kõige suurem mure on tavaliselt ikka puude mahavõtmisega. «Mulle on jäänud selline mulje, et osade inimeste jaoks on puu tore vaid siis, kui see kasvab naabrimehe hoovis. Siis on seda ilus vaadata, peaasi, et mina lehti riisuma ei peaks ja et puu minu maja peale ei kukuks,» nentis Kokerov. «Arvestades nende Paide pärnade vanust (umbes 50-60 aastat) on need puud ikka väga heas seisus. Paide kõrghaljastus minule isiklikult meeldib.»

Arboristide siinseks tööks on puudelt suured kuivad oksad ära lõigata. Allee all on ju kõnnitee, tänavavalgustus ja tee ääres eramajad. Veel peab noorematele puudele tegema kujunduslõikust.

Ühel tavalisel päeval jõuab üks mees ilusaks lõigata viis-kuus puud.

Füüsiline vorm peab olema korras

Paides tegutsevad asjaosalised kahe või kolme ronija ja ühe maa peal oleva abimehega. «Alati peab keegi all olema. Ala võib küll olla tähistatud, kuid ikka võib leiduda mõni jalakäija, kes astub sirge seljaga lõigatava puu alt läbi,» põhjendas ta. «Alumine mees saadab ronijatele ka vajalikud tööriistad üles ning asetab oksad hunnikusse.»

Kui just ei ole tegemist meeletult kõikuva või vanadusest tudiseva puuga, meeldib Andrus Kokerovile oma töö juures just seesama ronimispool. «Inglise keeles öeldakse meie kohta ka industrial athlete (tööstuslik sportlane – toim) ehk füüsiline pool peab korras olema. Palka makstakse ju puude pealt – mida paremas vormis oled ja rohkem puid päevas teed, seda suurem tasu,» selgitas ta.

Andrus Kokerov on Rakvere mees, tegelenud nii poksi kui ka maadlusega. Kunagi 120 kilo kaaluva mehemürakana end rammumehenagi proovile pannud. Nüüd on kaalu 30 kilogrammi võrra vähem – ega muidu vast turnida kannatakski. Eelmisel aastal käis tema ja tema abimeeste käe ja sae alt läbi 175 Pärnu tänava äärset puud. Sel aastal jääb lõigatavate puude arv alla saja.

KOMMENTAAR

Tiina Kivila

Paide linnavalitsuse keskkonnanõunik

Oleme püüdnud järjest rohkem kasutada kutsetunnistusega arboriste ja seda väga lihtsal põhjusel: teadmistega spetsialisti kaasamine tagab oskusliku töö ja kvaliteetse tulemuse. Oskamatu lõikusega võib puu väga kergesti ära rikkuda, kusjuures tekitatud kahju võib avalduda alles mitu aastat hiljem.

Paide kõrghaljastuse olukord on minu hinnangul hea. Meil on säilinud palju suuri vanu väärikas eas puid ja me oleme püüdnud neile tagada ka korrapärase hoolduse.

9 tundi on Andrus Kokerov korraga puu otsas tööd teinud. Tegemist oli ühe ohtliku puu langetusega.

30 meetri alla on Andrus Kokerovi kõrguserekord. Ükskõik, kui kõrge puu ka oleks, jääb reeglina paar meetrit latva alistamatuks (randmejämedusest tüvest kõrgemale ei minda). Olgu öeldud, et ühe tavalise viiekorruselise kortermaja kõrgus on umbes 15 meetrit. Paide peatänava ääres kasvavate pärnade keskmine kõrgus on 21-22 meetrit. 

Tagasi üles