Hobusekasvataja: koplisse toodavad õunad võivad hobuse tappa

Silvi Lukjanov
, Järva Teataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pilt on illustreeriv
Pilt on illustreeriv Foto: Erakogu

Türi vallas Kirna tallis hobuseid kasvatav Maie Kukk teab, et inimesed toovad õunu hobustele koplisse ju heatahtlikult, kuid tundmata karjas valitsevat hierarhiat, viivad nad oma teoga hobused lausa hukkumise äärele.

«Eelmisel nädalal oli mul kolm varssa siin niimoodi lämbumisohus, sest see pole naljaasi, kui hobune mälumata õuna kurku tõmbab,» ütles ta.

Kui kiiresti jaole ei saa, polegi enam kedagi aidata, sest hobune lämbub lihtsalt ära. Nii ei saa Kukk praegusel õunarohkel ajal rahulikult magadagi ja käib tavalisest palju tihedamini hobuseid koplis lihtsalt vaatamas.

Küsimusele, miks hobune õuna puruks hammustada ei oska, vastas Kukk, et karjas valitseva hierarhia tõttu tuleb just noortel hobustel õunte saamiseks neid  ahmida, sest nooremad pääsevad rahulikult «söögilaua» juurde siis, kui vanemad lubavad. «Samuti tuleb noort hobust õpetada õunu närima väikeste tükkidega ja nii lõikame neid talli juures neile söötes väiksemaks,» sõnas Kukk.

Noorte hobuste õuna kurku tõmbamine on üks oht, teine, vaat et isegi tõsisem, on Kuke ütlust mööda ohtralt õunu söövatel hobustel tekkivad kõhuhädad. «Kõhuhädadesse ehk tiirudesse jäävad jälle vanemad hobused. Nii et head õunte koplisse toojad, teadke, et tekitate oma heatahtlikkusega hobusekasvatajatele muresid, mis õigeaegse mittesekkumise korral võivad lõppeda hobuse surmaga. Kas te tõesti seda tahate? Ma ei usu,» selgitas ta.

Nii palub Kukk tungivalt hobustele õunu koplisse mitte viia ega neid teeäärses koplis olevatele hobustele mitte anda. «Kui tõesti õunu sedavõrd üle jääb ja te ei tea, kuhu neid viia, tooge talli juurde. Söödame hobustele nii palju, kui saame ja eks ülejäänu viskame siis teie eest komposti,» lausus ta.

Tagasi üles