Dokumendi kontrollijad tunnevad inimese ära
Koidula piiripunkti juhtivpiirivalvur Kadri Aaviku ütlust mööda on loomulik, et aja jooksu võib inimese juures palju muutuda. «Kuid on tunnuseid, mis ei muutu, näiteks nina, silmade, kõrvade ja huulte kuju. Samuti nende kaugus üksteisest – need jäävad samaks ja need on ka ühed põhitunnused, millega isikut dokumendi järgi tuvastada,» selgitas ta. «Ära ei saa unustada ka seda, et isiku tuvastamisel käib väline vaatlus alati käsikäes küsitlemisega, mis annab veelgi selgema pildi.»
Mis puudutab ilulõikusi, siis seadust, mis kohustaks inimest pärast sellist protseduuri dokumenti vahetama, ei ole. Kui juhtub, et muudatused näos on tõepoolest põhjalikud ja varasemast väga erinevad, võib dokumendi soovi korral ümber vahetada, et vältida ebamugavusi.
Selliseid juhtumeid pole vähemalt kagupiiri piirivalvuritel ette tulnud. «Kohustus dokumenti vahetada tekib siis, kui inimene muudab oma nime või dokumendi kehtivusaeg saab läbi,» täpsustas Aavik.
Piirivalve- ja politseiamet pole uue dokumendi taotlemisele seadnud mingeid ajapiiranguid. «Kui inimene tõesti tunneb, et foto dokumendil erineb oluliselt tegelikust väljanägemisest ja põhjustab ebamugavusi, võib ta soovi korral dokumenti vahetada aegsasti enne selle kehtivusaja lõppu,» soovitas Aavik.
Praegu kehtivad nii Eesti kodaniku reisidokument kui ka välismaalase pass viis aastat olenemata sellest, kas dokument antakse välja täiskasvanule või lapsele. Uuest aastast väljastatakse vähemalt 15aastasele isikule Eesti kodaniku või välismaalase pass kümneaastase kehtivusajaga.