Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Juunis tasuti 13,9 protsenti rohkem makse kui eelmisel aastal

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Tiit Reinberg / Järva Teataja

2017. aasta juunikuus kogus maksu- ja tolliamet 611,8 miljonit eurot makse. Kuue kuu kokkuvõttes on laekunud makse võrreldes möödunud aastaga 5,4 protsenti enam ning riigieelarvest on täidetud 47,3 protsenti.

Sotsiaalmaksu tasumise kasv on viimastel kuudel aeglustunud, juunis tasuti 7,4 protsenti rohkem kui aasta varem. Deklareeritud töötajate arvu kasv on stabiliseerunud 1,3 protsendi juures, keskmise töötasu kasv püsib 6 protsendi lähedal. Deklareeritud töötajate osakaal tööealisest rahvastikust on ajaloolisel kõrgtasemel ja jätkab tõusutrendi.

Tegevusalapõhistel andmetel lisandus hõivatud töökohti viimase kolme kuu jooksul kõige kiiremini finants- ja kindlustustegevuse ning mäetööstuse sektorites vastavalt 6,6 ja 5,9 protsenti. Langus oli kõige sügavam kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse sektoris 2,6 protsenti ja põllumajanduses 2,0 protsenti.

Viimase kvartali palgafond kasvas kõige kiiremini energeetika ja mäetööstuse sektorites vastavalt 21,3 ja 18,1 protsenti. Palgafond on kasvanud kõikides sektorites, kõige aeglasema kasvuga oli kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse sektor 1 protsendi ja veevarustuse sektor 2,3 protsendiga.

Aktsiisitulu oli juunis 97,6 miljonit eurot, mida on 30,2 protsenti rohkem kui eelmisel aastal. Kütuseaktsiisi tasuti 21,0 protsenti ja alkoholiaktsiisi 20,2 protsenti rohkem võrreldes eelmise aastaga. Veebruaris toimunud kütuseaktsiisi tõusu eel kogutud varud on sel aastal valdavalt tarbitud kolme esimese kuu jooksul ning tavapärane deklareerimise tase on mais ja juunis taastunud. Varude kohest tarbimist soodustasid aasta alguse kõrged kütuse maailmaturuhinnad. Alates juulist jõustusid mitmed uued kütuse aktsiisimäärad, mis kehtestati peamiselt kütuseturu korrastamise eesmärgil. Täpsemalt diferentseeriti erinevate omadustega raske ja põlevkivi kütteõli aktsiisimäärad, iseseisvate aktsiisikaupadena eristati nii vedel- kui maagaas kütteainena ning mootoris, lisaks  mootorimaagaas veeldatud olekus. Kütuse aktsiisikaupade korrastamise mõju juuni maksutuludele on kõige enam märgata raske kütteõli varumises. Rasket kütteõli on aktsiisitõusueelselt varutud kuni 3 aasta tavapärase koguse ulatuses.

Alkoholiaktsiisi suurem tulu juunis on mõjutatud õlle ja kääritatud joogi, mille etanoolisisaldus on kuni 6 mahuprotsenti, varumisest enne juulis toimunud aktsiisimäärade tõusu. Peamiselt varuti aktsiisitõusueelselt õlut ning õlle varud vastavad kuni 3 kuu tavapärasele kogusele. Kääritatud joogi, mille etanoolisisaldus on kuni 6 mahuprotsenti, varud ulatuvad kuni 1,5 kuu tavapärase koguseni.

Juuni lõpuks jõudis valitsussektori eelarvepositsioon 5 miljoni euro suuruse ülejäägini. Ülejääk tulenes kohalikest omavalitsustest, kelle koondeelarve oli juuni lõpuks 90 miljoni euroga ülejäägis. Samas nii keskvalitsuse kui ka sotsiaalkindlustusfondide eelarved olid puudujäägis vastavalt 77 ja 8 miljonit eurot. Keskvalitsuse eelarve puudujääk on aasta esimeses pooles tavapärane ja seotud muuhulgas tulumaksutagastustega. Võrreldes möödunud aasta esimese poolaastaga oli sel aastal eelarveülejääk 64 miljoni võrra väiksem tingituna nii madalapalgaliste tulumaksutagastusest  kui ka suurenenud investeerimismahtudest.

Tagasi üles