Milline näeb välja noore inimese päev?

Noorte ajakasutus

FOTO: Statistikaamet

12. augustil tähistatakse ÜRO eestvedamisel rahvusvahelist noortepäeva. Statistikaamet vaatas sel puhul, milline näeb ajakasutuse uuringu põhjal välja 10–24aastase inimese päev.

Noored ärkavad suhteliselt vara. Nädala sees on hommikune ärkamisaeg poole seitsme paiku, nädalavahetuseti veidi hilisem. Pärast ärkamist kulub aeg hügieenile, riietumisele ja muudele isiklikele tegevustele. Neile tegevustele kulub päevas veidi üle 50 minuti. Hommikueine võtab aega umbes 10 minutit ja seda süüakse enne kella üheksat. Paljude noorte puhul eelneb sellele söögi valmistamine, mis viitab kui mitte vanematest eraldi elamisele, siis vähemalt mõningale iseseisvusele.

Õppetööga seotud liikumine ehk kooli minek ja sealt tulek võtab 10–14aastastel päevas aega 27 ja 15–24aastastel 16 minutit.

Koolis on noored keskmiselt kella 10st hommikul kuni kella 13.30ni pärastlõunal. Õppimisele kulub päevas 10–14aastastel keskmiselt veidi alla nelja tunni ja 15–24aastastel veidi üle kahe tunni. See aeg on võrreldes 2000. aastaga noorematel pikenenud 15 ja vanematel isegi 26 minutit.

Õppimisele kuluva aja andmetest võib järeldada, et mitte ainult õppimisele kuluv aeg päevas ei pikene, vaid õpinguaastad laienevad vähehaaval keskea poole.

Arvuti või nutiseadmete abil intensiivsem suhtlus ja kirjavahetus toimub noortel hommikuti kella 10.30 ja 11.00 ajal ning pärastlõunal kella 16.30 paiku. Arvutiga seotud tegevustele (välja arvatud arvutimängud) kuluv aeg on võrreldes 2000. aastaga märgatavalt pikenenud. Kui 10–14aastased veetsid 2000. aastal arvuti taga keskmiselt neli ja 15–24astased seitse minutit päevas, siis selle kümnendi alguseks oli see noorematel veninud  tunni ja 23 minutini päevas ja vanematel ligi poolteise tunnini päevas.

Paljud 15–24aastased töötavad ja neil kulub selleks päevas keskmiselt veidi üle kahe tunni. Tööle kuluv aeg on noortel võrreldes sajandi algusega lühenenud keskmiselt 13 minutit. Noored töötavad lähtuvalt oma muudest tegemistest erinevatel aegadel. Paljudel algab tööpäev juba enne kella kaheksat hommikul, aga paljudel jääb tööpäeva algus pärastlõunasesse aega, vahemikku kella 13.00st 15.00ni või veelgi hilisemasse aega.

Pikemalt loe Statistikaameti blogist siit.

Tagasi üles