Imaverre kerkib 7,8 miljonit maksev rapsitehas

Selle aasta lõpuks valmib Imaveres 1,8 hektaril rapsitehas, kus saab tööd 11 peamiselt erioskustega inimest, huvi tehases töötamise vastu on juba suur.

Viit piimaühistut ja kümmet põllumajandustootjat ühendava OÜ Farm In Productions juhatuse liige Urmas Pallon ütles eelmise aasta märtsis, et Imavere kinnistul kopa maasse löömise otsus seisab veel pankade vastuse taga. Tookord lootis ta vastuse saada kuu keskpaigaks.

Teisipäeval ehitusplatsil olles sõnas Pallon, et vahepeal möödunud ajast olulisem on, et pankade kõrval on positiivne rahastusotsus tulnud ka MAKist (Eesti maaelu arengukava – toim). «Põllumajanduses lihtsalt võtab asjaajamine teinekord plaanitust oluliselt rohkem aega. Eriti veel siis, kui laua äärde tuleb selleks saada piimatootjad, kellel on ühisest suurehitisest oma ettekujutus. Kuid tähtsam sellest kõigest on see, et nüüd juba kuu aega ehitus käib,» selgitas ta.

Nii kerkib 1. detsembrist Imaverre 7,8 miljonit eurot maksev rapsitehas, mida rajab ehitusettevõte Wesico Project OÜ. «Kuigi veel midagi erilist siin näha pole, siis kinnitan, et kõik sujub nii, nagu projektis on kirjas, ja täpselt plaanide kohaselt,» ütles ta.

See tähendab, et tehas kerkib kahes järgus ja esimene järk peab olema valmis 30. juuniks. See hõlmab teravilja vastuvõtu laborit, kuivatit ja hoidlaid. «Seal näeme, kuidas käib punkrialuste vaiade maasse löömine, siin kaevab kopp vastuvõtuhoone süvendit, seda on vaja 7,5 meetri sügavust,» tutvustas Pallon ehitusplatsil. «Selles ajutiselt püstitatud tuhanderuutmeetrises kilehoones käib kahe 2500tonniste punkrite ehitus.»

Pärast on need üle 14 meetri ehk pea kolmekorruselise maja kõrgused punkrid kaugelt paista.

Pallon rõõmustab, et tänavune ilm soosib ehitustegevust, sest ajutiselt püstitatud kilehoones tuleb betoonivalu ajal saada kuni 10 kraadi sooja. «Kõik tingimused selleks on siin loodud,» sõnas ta.

Juba on ette teada, et tehase pressimisseadmete valmistamine võtab aega ja Eestisse jõuavad need kõige varem novembris-detsembris, mistõttu tehasehoone ehitust veel ei käigi. «Tehas tuleb sinna mullavallide kohale ja on niivõrd lihtne ehitis, et enne tuleb valmis teha keerulisemad,» selgitas Pallon. «Tähtsam on juba tänavu varuda põllumeestelt rapsisaaki ja pakkuda kuivatust. Sellest rapsikooki või proteiinisööta saame valmistada järgmise aasta alguses.»

Palloni selgitusel kujuneb rajatava õlikultuuride töötlemise tehase põhitegevuseks rapsiseemnetest rapsitoorõli ja rapsikoogi tootmine ekstruudertehnoloogiat kasutades. «Ja eelkõige mahus, mis katab meie ühistu liikmete vajadused,» täpsustas ta.

OÜ Farm In Productions omanikel on lautades üle 26 000 lüpsilehma, enamik neist Eesti piimatootjate tippu kuuluvates farmides. Nende vajadus umbes 2000 tonni rapsikooki kuus ja nii palju on arvestatud ka tehase tootluseks. «Rajatav rapsitehas on ühistu liikmete ühisprojekt. Me ei paku konkurentsi Jõgevamaal Painkülas asuvale Scanola Balti tehasele, mis töötleb 135 000 tonni rapsiseemet aastas. Meie lihtsustame oma rajatava tööstusega, mille suurim töötlusvõime on kolm korda väiksem ehk kuni 40 000 tonni, üksnes oma ühistu liikmete elu,» selgitas Pallon.

1,8 hektarile valmiv rapsitehas pakub Palloni andmetel tööd vähemalt 11 peamiselt erioskustega inimesele, mis eeldab head haridust. Huvi tehases töötamise vastu on juba suur. Peale selle kaudsed töökohad, nagu transport ja logistika. Siingi on ettevõtted juba andnud teada, et soovivad koostööd teha.

Nii usub Pallon, et tehase ehitus annab piirkonnale kindlasti palju juurde. «Imavere üllatas mind juba asjaajamise alguses oma tegusa ja professionaalse suhtumisega. Nende suhtumist ettevõtjasse võib kõigile eeskujuks tuua. Nii ongi üks väike koht suutnud endale tuua innovaatilisi tööstusi, nagu seal meid juba ees ootavad,» lausus ta.

OÜ Farm In Productions osanikud on AS Metsaküla Piim, Eestimaa piimatootjate ühistu, piimandusühistu E-Piim, Saaremaa piimaühistu ja tulundusühistu Rakvere piimaühistu. Tehase projektiga on liitunud ka kümme põllumajandustootjat.

KOMMENTAAR

Jüri Ellram

Järva vallavolikogu esimees

Haldusreform ei tohi muuta varem alustatud suhteid ja mõtteid ettevõtjatega ning praegu alanud rapsitehase ehitus on selle üks hea näide. Tähtis on ka see, et saame tugeva põllumajanduspiirkonnana valdkonda juurde ühe vajaliku suure tehase. Rapsitehase ehitus toetab ka Paidesse rajatavat ühistulist piimakombinaati. Tean, et neil on koostööplaane edaspidiseks ja tahavad selleks ka maad juurde saada.

Meil tuleb teha koostööd selleks, et saada põllumajanduspiirkonnana veelgi tugevamalt kaardile.

Tagasi üles