Kirjaniku juubeliaasta saab piduliku alguse rahvusooper Estonias

  • Tammsaare rahvamatk toob kokku sadu inimesi

Liikumisürituste sarja «Liikumist ja sportimist harrastav Järvamaa» avab traditsiooniliselt Tammsaare rahvamatk. Korraldajad ootavad sinna sadu osalejaid, nagu ikka.

FOTO: Andrus Eesmaa

30. jaanuaril toimub Rahvusooper Estonias pidulik juubeliaktus, millega tähistatakse A. H. Tammsaare 140. sünniaastapäeva.

Aktust korraldava Tammsaare ja Vilde Sõprade seltsi esimehe Rein Veidemanni sõnul soovitakse aktusega rõhutada kirjanduse ja kultuuri tähtsust ja olulisust ning austada Tammsaare pärandit.

"Aktusel kuuleme vabariigi presidendi tervitust ja kultuuriministri sõnavõttu, näeme katkendeid Elmo Nüganeni Linnateatris etendunud Tammsaare-lavastusest ja kuuleme ilusat muusikat Tallinna muusikakeskkooli sümfooniaorkestri esituses," kõneles Veidemann.

Olulise sündmusena antakse üle Tallinna linna Tammsaare romaanipreemia, mille laureaat avalikustatakse kohapeal.

ERR-i kultuuriportaal teeb kell 19.00 algavast aktusest otseülekande. Ülekandele lisaks on ERR koostöös Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumiga toonud jaanuarikuus Vikerraadio kuulajateni Tammsaare mõtteterad ja Kultuuriportaalis saab vaadata miniloenguid Tammsaare ja teiste kirjanike suhetest. Loengud jõuavad vaatajateni kord kuus terve aasta jooksul. Samuti on portaalis algamas Tammsaare-teemaline viktoriin.

ERR tähistab kirjaniku aastat suurejooneliselt ka järjejuttude, kuulajamängude, vestlussaadete ja filmiõhtutega.

Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumis avatakse 30. jaanuaril Terevisiooni otse-eetris juubelinäitus "Vanapagan/Laps. Tammsaare Eesti Vabariik", mis kujutab seda, millisena koges Eesti Vabariiki Tammsaare kahe sõja vahelisel ajal. 

"Tammsaare oli aktiivne publitsist, kes võttis sõna paljudel ühiskondlikel teemadel. Tema artiklid mõjuvad tänapäeval ehmatavalt aktuaalsetena, olgu teemaks demokraatia, iive, haridus või poliitilised kemplemised. Näitus püüab ülevaate anda sellest, milline oli Tammsaare ühiskondlik positsioon ja hoiakud sõjaeelses Eestis ning aru saada, kus asume praegu võrreldes Tammsaare Eesti Vabariigi ajaga," ütles näituse kuraator Maarja Vaino.

Näituse avamise ja juubeli puhul on muuseum sel päeval avatud kella kuueni piletihinnaga 1 euro.

Rahva Raamatu kaupluste siseraadiotes kõlavad jaanuarikuus katkendid "Tõe ja õiguse" I osast, mida esitavad tuntud inimesed; Tammsaare teel asuvas Mustamäe keskuses saab vaadata näitust "Tõest ja õigusest" ning Tammsaare ärikeskuse fuajee saab uue väljapanekuga Tammsaare-teemalise ilme.

Kuni 25. jaanuarini saab ennast kirja panna rahvusvahelise lugemisketi "Hansenist Tammsaareni" lugejaks. Selleks tuleb end registreerida ja seejärel laadida üles video oma lemmikkatkendiga Tammsaare loomingust.

Vargamäel saab osa võtta Tammsaare rahvamatkast, mis toimub 27. jaanuaril juba 38. korda.

Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseum ja OÜ Pärnamäed koostöös on juubeliaastaks valminud küpsisekarbid "Tammsaare küpsisekogumik", mida saab esialgu osta vaid muuseumist ja Rahva Raamatu kauplustest. Iga ostu pealt läheb väike summa muuseumi toetuseks.

Jaanuarikuu sündmustega Tammsaare juubeliaasta ei piirdu, tulemas on mitmeid näitusi, etendusi, võistlusi, raamatuesitlusi jpm.

Sündmustega saab kursis olla kodulehtede www.kirjanduskeskus.ee ning www.vargamae.ee kaudu.

Tagasi üles
Back