Tammsaare ajendab mõtisklema elu põhiväärtuste üle. Üllatavalt tänapäevaselt kõlavad tema mõtted ja arvamused, sest paljud tolleaegsed ja nüüdsed probleemid on väga sarnased: inimeste ausus, kultuuri ja kapitali suhted, looduskaitse põhieesmärgid, demokraatia ja vabadus ...
Erakordselt nüansirikas on tammsaarelik loodusetunnetus. Epopöast «Tõde ja õigus» võib leida haruldaselt meisterlikke looduskirjeldusi. Aga et loodust tunnetada, «... peab hingega kuulama Vargamäe väljade tuuli ja lõode lõõri pruunide põldude kohal, peab väga palju armastama».
Tammsaarest on saanud suur näitekirjanik. Tema teostest on tehtud umbes 70 (!) lavateost. «Vargamäe» puhul märkis kirjanik lavastuse tuuma kohta, et selleks on «armastus maa vastu ja armastus tolle töö vastu, mida tehakse selle maa peal».
Juba kirjaniku eluajal, 1936. aastal, avati Järva-Madise endise vallamaja ees tema monument (skulptor Ferdi Sannamees).
1971. aastal moodustati Kõrvemaa riiklik maastikukaitseala. Samal aastal sai täpselt 100 aastat sellest, mil Peeter ja Ann Hansen Veteperre tulid.
1977. aastal avati Vargamäel A. H. Tammsaare kodumuuseum. Kui tavaliselt avatakse uus objekt lihtsalt õhukese siidilindi läbilõikamisega, siis Vargamäe muuseumi avajatel tuli ikka tõeliselt tööd teha ja vaeva näha, kuna kahe väravaposti vahele oli paigutatud päris jäme palk, mida tuli mehemoodi saagida. «Teha tööd ja näha vaeva» – selles nägi Tammsaare elu mõtet.
Tallinnas endisel turuplatsil seisab aastast 1978, mil UNESCO tähistas kirjaniku tähtpäeva, tema mälestussammas (skulptor Jaak Soans).
Pole vist paremat hinnangut Tammsaare loomingule kui Väike-Maarja keskkooli endise kirjandusõpetaja Eduard Leppiku arvamus: «Tammsaare looming on nagu võimas puu. Ta meenutab seda suurt tamme kirjaniku sünnikodu maadel, mis kasvab aegadest üle. Puu on küll juurt pidi oma ajastus, kuid võrseid pidi ulatub tänapäeva ja tulevikku, kasvab uue mõistmise poole, teistsuguse lahtimõtestamise suunas. Nii võib iga uus põlvkond sellest ikka elavast loomingupuust enda tarvis uusi harusid leida.» (Punane Täht, 2. veebruar 1978)