Lugeja küsib: Töötan puiduettevõttes, kus teen tööd erinevatel pinkidel (press, höövelpink, saag jne). Tööd tehes seisan betoonpõrandal. Õhus on pidevalt väga palju tolmu, nii et tööpäeva lõpuks on õhk juba täitsa paks sellest. Tööandja pole meile andnud ei tööriideid ega tööjalanõusid. Kas mul on õigus neid küsida ja saada? Kas ka teised töötajad peaksid saama tööandja poolt tööriided ja tööjalatsid?
Lugeja küsib: kas puidutööstuses peab tööandja andma tööriided?
Vastab Arina Shepelev, Tööinspektsiooni töötervishoiuinspektor: Seadusest tulenevalt peab tööandja oma kulul andma töötajale tööriietuse, kui töö laad seda nõuab. Kirjeldate, et töötate puiduettevõttes, kus töökeskkond on tolmune ning tööprotsessi käigus kasutatavad ained ja kemikaalid võivad omakorda ohustada töötaja tervist. Sel juhul on tööandjal kohustus väljastada töötajatele tööriided ja korraldada nende pesu.
Tööriiete juurde kuuluvad ka kahte liiki tööjalanõud:
- Isikukaitsevahendina turvajalanõud - vajadus nende järele selgub töökeskkonna riskianalüüsist.
- Tööjalanõud, mis on mõeldud töötajale, kes peab palju liikuma ja/või seisma. Kui töötajal pole jalas õiged jalanõud, võib vale tööjalats põhjustada muutusi pöidades, mis omakorda tekitavad selja- ja jalavalusid ning võivad põhjustada muutusi selgroos
"Tööandjal on kohustus väljastada töötajatele tööriided ja korraldada nende pesu."
Kui tööprotsessiga kaasneb ohtliku suitsu, tolmu, gaasi, auru või vedeliku eraldumine koguses, mis võib töötaja tervist kahjustada, tuleb vältida heitme levikut töökeskkonda, tagada selle eemaldamine tekkekohast ja kahjutuks muutmine. Esmalt peab tööandja tagama piisava väljatõmbeventilatsiooni.
Samuti tuleb tutvuda töökeskkonna riskianalüüsiga ning selgitada välja, mis tüüpi tolmuga tegemist on. Kui puutute kokku kõva puidu, näiteks pöögi või tamme töötlemisel tekkiva tolmuga, siis kõva puidu tolm võib põhjustada inimesel vähkkasvaja teket nina kõrvalkoobastes ja ninaõõnes. Sellistel juhul kehtivad rangemad nõuded töötervishoiu ja tööohutuse korraldamisele.
Lisainfot töökeskkonna teemade kohta leiate Tööelu portaalist www.tooelu.ee Tööinspektsiooni tasuta infotelefonilt 640 6000 saab küsida nõu töösuhete, tööohutuse ja töötervishoiu kohta. Ettevõtjad saavad kutsuda töökeskkonna konsultandi oma ettevõttesse kirjutades Tööinspektsiooni üldaadressile ti|ät|ti.ee. Konsultanditeenus on tasuta