Järgmisel nädalal algava suurõppuse Siil ajal võib Eesti teedel liiklemas näha tavapäraselt rohkem kaitseväe ja Kaitseliidu sõidukeid ning kolonne. Teavitamise eesmärgil viis kaitsevägi eile Paides ja Türil läbi valjuhääldioperatsioon.
Kaitseväelased lasid Paides ja Türil valjuhäälditel kõneleda
Kaitseväe liikumise koordineerimise keskuse ülema kapten Toomas Pärnpuu sõnul on kaitseväe kolonnide marsruudid ja ajad valitud selliselt, et see koormaks võimalikult vähe tavapärast liiklust.
„Kohtudes kaitseväe kolonniga tuleb varuda kannatust ning möödasõitudel veenduda selle manöövri ohutuses, kuna tegemist on raskeveostega mille mass võib olla kuni 110 tonni,“ ütles kapten Pärnpuu. „Nähes kolonni ees või lõpus alarmsõidukit või teedel liiklusreguleerijaid, siis tuleb kindlasti järgida nende juhiseid. Panustage riigikaitsesse viisakalt liigeldes.“
Infojagamise eesmärgil korraldas Kaitsevägi eile 21 linnas aktsiooni, teavitades sõidukitele paigaldatud valjuhääldite kaudu inimesi järgmisel nädalal algavast suurõppusest Siil.
Infojagamise eesmärgil korraldas Kaitsevägi eile 21 linnas aktsiooni, teavitades sõidukitele paigaldatud valjuhääldite kaudu inimesi järgmisel nädalal algavast suurõppusest Siil.
Valjuhääldioperatsioon toimus Tallinnas, Tapal, Rakveres, Kundas, Jõhvis, Sillamäel, Narvas, Paides, Türil, Tartus, Võrus, Valgas, Tõrvas, Viljandis, Sauel, Pärnus, Kuressaares, Haapsalus, Kärdlas, Paldiskis ja Keilas.
Järvamaal teavitustööd teinud autos oli kolm ajateenijat ning nende teekond viis esmalt Kuressaarde, seejärel Pärnust Türile ja Paidesse. Staabi- ja sidepataljoni ajateenija reamees Siim Saavik ütles, et sõidutrassi panid nad paika rahvarohkemaid kohti silmas pidades. „Kui Järvamaad Pärnu ja Kuressaarega võrrelda, siis võin öelda, et siinsed inimesed tundsid meie vastu palju rohkem huvi. Tagasiside on hästi postiivne,“ sõnas ta.
Kaitseväe peastaabi staabiohvitser leitnant Taavi Karotamm selgitas, et televisioon, raadio ja muud traditsioonilised infokanalid on liialt tavalised ning sealt kaudu oleks võinud sõnum muu info vahele ära kaduda. „Valjuhääldi on aga erilisem ja paistab rohkem silma, mistõttu jõuab ehk ka info suurena hulga inimesteni,“ ütles ta. „Mööda Eestit sõitnud meeskondade antud tagasiside põhjal võeti neid kõikjal soojalt vastu ja kaitsevägi on avalikkusele toetuse ning mõistmise eest väga tänulik. Loodame, et valjuhääldid tõid läbitud asulatesse natuke elevust ning et õppus möödub kõigile turvaliselt.“
Vaata videot!
Siil 2018
Läbi aegade suurim õppus Siil 2018 algab 2. mail ja kestab 14. maini. Siil hõlmab kogu Eestit, kuid suuremad õppelahingud peetakse Lõuna ja Kagu-Eestis. Kandev roll on seekord Kaitseliidul. Õppusel on plaanitud osalema vähemalt 15 000 kaitseväelast, kaitseliitlast, ajateenijat, reservväelast, naiskodukaitsjat ja liitlasvägede sõdurit.
Õppus on jagatud kolme etappi - 4. maini kestva etapi jooksul saavutavad õppusel osalevad üksused lahinguvalmiduse, 5.-7. maini harjutavad 1. ja 2. jalaväebrigaad koostööd Kaitseliidu lahingugruppide ja liitlastega. Õppuse kolmas ehk õppelahingute etapp kestab 8. maist 12. maini, mil 2. jalaväebrigaad koos liitlaste üksustega harjutab koostegutsemist vastast mängiva 1. jalaväebrigaadi ning NATO lahingugrupi üksuste vastu.