Türi lillelaadal selguvad parimad noortalunikud

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Türi lillelaat

FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja/ Scanpix

18. mail kell 10 avab maaeluminister Tarmo Tamm Türi lillelaada pealaval kompleksvõistluse „Noortalunik 2018“, mille käigus selguvad Eesti parimad noortalunikud.

 

Tänase seisuga on kirjas 31 võistlejat: Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolist 17, Järvamaa kutsehariduskeskusest 11 võistlejat ja Eesti maaülikoolist üks võistleja. Noortalunikke osaleb kaks.

Maaeluminister Tarmo Tamme sõnul jääb põllumajanduse ja toiduainetööstuse tööjõu ja oskuste tuleviku-uuringu (OSKA) järgi  põllumajanduses ja toiduainetööstuses töökohti vähemaks, kuid suurenevad  töötajate oskuste ootused. „Usun, et homne kutsevõistlus annab noortele väärtusliku kogemuse ning innustab edasi õppima ja uusi teadmisi ja kogemusi omandama,“ ütles minister Tamm.

Noortalunike võistluse peakorraldaja, Järvamaa kutsehariduskeskuse juhtõpetaja Aive Kupp ütles, et parim noortalunik valitakse juba 18. korda. "See võistlus on alati väga populaarne olnud. Seda näitab juba asjaolu, et oma teadmised paneb proovile igal aastal 30-40 noort," lausus ta.

Kupp märkis, et kümme ala on kokku pandud selle põhjal, mis on ühele talupidajale olulised oskused. Ja kuigi tänapäeval on võimalik mitut tööd võimalik teha ka tehnika abiga, võiks siiski iga talunik osata näiteks maad mõõta vanaviisi.

Parim noortalunik valitakse juba 18. korda ning võistlus on alati väga populaarne olnud. Seda näitab juba asjaolu, et oma teadmised paneb proovile igal aastal 30-40 võistlejat.

Eesti põllumajandus-kaubanduskoja kutsevaldkonna koordinaator Ann Riisenberg sõnas, et põllumajanduskoda peab kutsevõistluse korraldamist väga oluliseks, sest see võimaldab tutvustada  valdkonna erialasid ja meelitada noori põllumajanduse juurde. "Võistluse käigus saavad nii kutseõppeasutuste põllumajanduse valdkonna õpilased, üliõpilastel kui ka noortalunikud näidata oma kutseoskusi, mida on vaja edukaks tegutsemiseks põllumajandussektoris,“ lausus ta.

Noortalunike kompleksvõistlusel osalemine eeldab teadmisi, kiirust ja oskusi kümnel võistlusalal: väetiste külvinormi arvutamine, või valmistamine purgis, veiste eluskaalu määramine, traktori täpsussõit, põllu suuruse määramine sammudega, põllukultuuride seemnete tundmine ja viljakoti kaalumine, lüpsimasina hooldus, tõstukiga ladustamine, saeketi vahetus, kasti valmistamine. Lisaks noortaluniku tiitlile antakse välja eriauhind edukaimale perenaisele ja noorimaile võistlejale.

Noortaluniku kompleksvõistlust korraldab Järvamaa kutsehariduskeskus koos maaeluministeeriumi, sihtasutusega Innove ja Eesti põllumajandus-kaubanduskojaga.

Võistluse täpsem info SA Innove kodulehel siin!

Tagasi üles