Põllumajandusamet suurendab sel suvel rapsipõldude kontrolle

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Rapsipõld
Rapsipõld Foto: Reuters/ScanPix

Põllumajandusamet kontrollib suvel suurendatud tähelepanuga taimekaitsevahendite kasutust rapsikasvatuses.

 

Õitseva rapsi kasvuaegne kontroll hõlmab ka proovivõtmisi, et analüüsiga välja selgitada taimekaitsevahendite tegelik kasutus.

Analüüside tulemused võimaldavad jälgida põlluraamatu seaduspärast täitmist, kulunormidest ja ooteaegadest kinnipidamist ning lisaks ka seda, kas kasutatud on lubatud vahendit ja õigel kultuuril.

Rapsikasvatajate eksimused taimekaitsevahendite kasutusel on suur oht kõikidele tolmeldajatele. Peapõhjuseks  aastate jooksul on olnud preparaatides kasutatav toimeaine dimetoaat. Põllumajandusamet tuvastas ka eelmisel aastal rikkumisi, mille tagajärjel hukkusid mesilaspered.

Analüüside tulemused võimaldavad jälgida põlluraamatu seaduspärast täitmist, kulunormidest ja ooteaegadest kinnipidamist ning lisaks ka seda, kas kasutatud on lubatud vahendit ja õigel kultuuril.

Põllumajandustootja peab teadma, et kasutada võib üksnes Eestis ametlikult registreeritud ja konkreetseteks tõrjetöödeks mõeldud taimekaitsevahendeid vastavalt kasutusjuhendile. Tuleb jälgida, et vahendit kasutataks ainult lubatud kultuuridel, õige kulunormiga ja õiges kasvujärgus. Samuti peab taimekaitsetöödel arvestama sobilike ilmastikuoludega.

Eestis kehtib juba aastaid mesilaste ja teiste kasulike putukate kaitseks taimekaitsevahendi õhust pritsimise ja õitsvate taimede pritsimise keeld. Erandina võib õitsvaid taimi pritsida vaid siis, kui taimekaitsevahendil on vastav märge, ja sellisel juhul võib seda teha varahommikusel või hilisõhtusel ajal (kell 22–5), mil mesilased ei lenda. Samuti on mesinikul ja põllumehel omavaheline teavitamiskohustus.

Märksõnad

Tagasi üles