Iga seeneline ja marjuline saab metsa eksimist ennetada

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Seened, seeneuputus, mets DMITRI KOTJUH, JÄRVA TEATAJA/SCANPIX

FOTO: Dmitri Kotjuh/JÄRVA TEATAJA/SCANPIX

Paide politseijaoskonna piirkonnapolitseinik Eeva Õun manitseb metsa seenele ja marjule minejaid, et nad enda ohutuse eest hea seisaks ning arvestaks alati võimalusega, et tagasiteed ei pruugi olla nii kerge leida.

Hoolimata kuivast suvest leidub kindlasti Järvamaal kohti, kuhu minna seene- või marjajahile. Sellest tulenevalt tuletab piirkonnapolitseinik Eeva Õun kõigile metsakülastajatele meelde, mida tuleb silmas pidada enne metsa minekut ja metsas olles.

«Igal aastal saab politsei palju väljakutseid metsa eksinud inimestest. Kahjuks ei jõua kõik neist oma saagiga iseseisvalt koju. Suurem osa eksinutest on vanemad inimesed, kuid on ette tulnud ka noori, kes koduteed üles ei leia,» rääkis ta.

Õun soovitas metsa minna enne lõunat, et metsaskäik jääks valgele ajale. «Võimalusel oleks mõistlik külastada endale tuttavat metsa ning liikuda mööda kindlat orientiiri – selleks võib olla metsasiht, tee vms.,» rääkis ta.

Kui aga metsas olles hakkab tekkima tunne, et võid olla eksinud, võiks Õuna selgitust mööda esmalt kuulata ümbritsevaid hääli – näiteks sõidukeid. «Kui lähedal on sõidutee, saab möödasõitjate käest õiget suunda küsida. Kui aga kõrvalisi hääli kuulda ei ole, tuleks endast teada anda hädaabinumbril 112-le, et saaks kiirelt otsinguid alustada,» lausus ta.

Õun manitses, et kindlasti ei tohi jääda pimedat ootama, sest valgel ajal on eksinud inimest palju lihtsam leida. «Näiteks möödunud aastal oli juhtum, kus vanem abielupaar eksis ära sõiduautoga. Politseile andsid nad sellest teada umbes 4 - 5 tundi hiljem, kui õues oli kottpime ja telefonide akud kohe-kohe tühjaks saamas,» lausus ta. Sellisel juhul on politseil hädas olijaid palju raskem otsida ja metsast välja aidata.

Iga seeneline ja marjuline saab palju teha selleks, et ta metsa ära ei eksiks. Siiski tuleb olla valmis halvimaks ning teha ettevalmistusi, et inimene võimalikult kiiresti üles leiaks.

Enne metsa minemist veendu, et sul on olemas:

*piisavalt joogivett

*täis laetud akuga mobiiltelefon ja võimalusel ka täis laetud akupank

*erksad riided – nii on sind lihtsam leida (kasuta näiteks neoonvesti)

*lähedane, kes teab kuhu ja kui kauaks plaanid minna

*ravimid – kui pead kindlat ravimit igapäevaselt võtma

*snäkke – soovitavalt magusat, sest need annavad energiat

Tagasi üles