Kas vanemaealine liikleja peaks autojuhtimisest loobuma?

Kuido Saarpuu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Autoroolis peab eakas autojuht arvestama, et vanuse kasvades aeglustub tema reageerimiskiirus ning halvenevad tähelepanu, kuulmine ja nägemine
Autoroolis peab eakas autojuht arvestama, et vanuse kasvades aeglustub tema reageerimiskiirus ning halvenevad tähelepanu, kuulmine ja nägemine Foto: Antje Teichmann / PantherMedia / Antje Teichmann

Tänavu on liikluses saanud vigastada 167 ja hukkunud 13 inimest, kes on olnud vanemad kui 65 eluaastat.   

 

Vanemas eas liiklusõnnetusse sattunut ohustavad raskemad vigastused ning nendest paranemine on komplitseeritum ja aeganõudvam. Siiski ei saa ainuüksi vanus olla autojuhtimisest loobumise põhjus. Rooli taha istumisest tuleb loobuda kindlate haiguste ja nendega kaasnevate kõrvalnähtude ilmnedes.

Autoroolis peab eakas juht arvestama, et vanuse suurenedes aeglustub tema reageerimiskiirus ning halvenevad tähelepanu, kuulmine ja nägemine. Kui eakas juht ise ei pane ohumärke tähele, siis peaksid lähedased ohtu märgates sellest temaga rääkima.

10 soovitust vanemaealisetele autojuhtidele turvaliseks liiklemiseks:

  1. Istu autorooli puhanuna ja hea enesetundega.

  2. Plaani oma teekond enne sõidu alustamist. Leia ohutuim tee hästi valgustatud tänavate, lihtsamate ristmike ja parkimisvõimalustega. Sõida päevavalges ja heades ilmastikuoludes.

  3. Hoia suuremat pikivahet eessõitva sõiduki suhtes.

  4. Väldi juhtimise ajal jutuajamist, raadio kuulamist või mobiiltelefoni kasutust.

  5. Kui sõidad maanteel lubatud piirkiirusest aeglasemalt, siis jälgi tahavaatepeeglist, kas sinu taha on tekkinud kolonn. Kui jah, siis otsi ohutu koht tee ääres ja lase kolonn endast mööda.

  6. Enne ravimite tarvitamist uuri nende liiklusohtlikke kõrval- ja koostoimeid. Pea oma arstiga regulaarselt nõu haiguste suhtes, mis võivad ohustada turvalist autojuhtimist, ja leidke võimalused parimaks raviks.

  7. Käi vähemalt kord aastas silmaarsti juures kontrollis. Proovi kontrastsust suurendavaid ja valgushelke vähendavaid prille, nendest võib palju abi olla.

  8. Väldi pikki pause autojuhtimises. Omandatud sõiduvilumus ja asjalikkus on kiired kaduma ning ilmneda võivad ka auto tehnilised probleemid.

  9. Soeta võimalusel automaatkäigukastiga auto, nii jääb liiklusele rohkem tähelepanu.

  10. Otsi liikumiseks alternatiive, sõida koos lähedaste või sõbraga ning kasuta ühissõidukit.

Eaka autojuhi vanusepiiriks loetakse kokkuleppeliselt vanust alates 65. eluaastast. Nende mootorsõidukijuhi tervisetõend kehtib kõige rohkem viis aastat. Tervisetõendi kehtivuse lõppemisel tuleb pöörduda oma perearsti poole, kes väljastab uue tervisetõendi, kui isiku tervislik seisund lubab autot juhtida.

Lisateavet, kuidas vanemas eas autojuhtimisega kohaneda, leiab siit.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles