Hea uudis diabeetikutele: riik hakkab uuest aastast hüvitama laste insuliinipumpasid

Insuliinipump

FOTO: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut allkirjastas meditsiiniseadmete loetelu määruse, mille alusel hakkab haigekassa tulevast aastast hüvitama mitut uut meditsiiniseadet. Olulisema muudatusena hakatakse hüvitama lastele 90% protsendi ulatuses ajakohaseid insuliinipumpasid, mis oskavad nahaaluse sensori abil ise veresuhkrut määrata ja insuliini süstida.

Minister Riina Sikkuti sõnul aitab see muudatus paljusid diabeediga elavaid peresid. „Lapsele võib olla keeruline seletada, miks tema veresuhkru jälgimine ja insuliini süstimine on elulise tähtsusega. See tekitab kogu perele ärevust ja stressi,“ lausus minister Riina Sikkut. „Seepärast on mul äärmiselt hea meel, et tulevast aastast on võimalik haigekassal hüvitada lastele nüüdisaegseid insuliinipumpasid, mis teevad diabeetikutest lastele haigusega toimetulekut kergemaks ja annavad ka nende vanematele kindlustunde, et lapse veresuhkur on kontrolli all.“

Haigekassa tasub edaspidi 90 protsenti kuni 4-aastaste laste ühe insuliinipumba eest. 5–18aastaste laste puhul tasub haigekassa 90 protsenti ühe pumba eest viie aasta jooksul või kui seade ei ole töökorras, siis ühe pumba eest nelja aasta jooksul. Varem haigekassa  rahastatud vanema sensoriga insuliinipumba mudeli soodusmäär tõuseb samuti 90 protsendini. Haigekassa toetab ka diabeediraviks vajalike lisatarvikute soetamist.

Võrreldes kehtiva rahastatavate meditsiiniseadmete loeteluga laieneb lümfitursete ja venoosse puudulikkuse kompressiooniravis ning haavaravis kasutatavate toodete valik. Samuti lisanduvad uued valikud unemeditsiinis kasutatavate seadmete, stoomitoodete, ortopeediliste toodete ja diabeeditarvikutena.

Loetelu muutmisel lähtub sotsiaalministeerium haigekassa ja tervishoiu valdkonna erialaühenduste ettepanekutest, ekspertide meditsiinilise tõenduspõhisuse ja kulutõhususe hinnangutest, meditsiiniseadmete tootjatega sõlmitud hinnakokkulepetest ja haigekassa rahalistest võimalustest.

Haigekassa meditsiiniseadmete loetelu kaudu hüvitatakse neid instrumente, aparaate, seadmeid, materjale või tooteid, mida inimene saab kasutada iseseisvalt oma haiguse jälgimiseks, leevenduseks või raviks ja vigastuse leevenduseks või raviks.

Meditsiiniseadmete loetelu muudatused jõustuvad 1. jaanuaril 2019.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles