Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub üles loomaomanikke jätma aastavahetusel oma lemmikloomad koju ja soovitab õues elavad loomad tuppa tuua. Aastavahetuse ilutulestikuga kaasnevad valgussähvatused ja paugud võivad panna koduloomad ettearvamatult käituma.
Loomakaitse selts: hoiame aastavahetusel lemmikloomad toas
„Loomad ei ole harjunud müra ja valgussähvatustega. Seetõttu võib aastavahetuse ilutulestik põhjustada loomades stressi ja panna nad põgenema. Paanikahoos ei ole loom enam kontrollitav: võib ennast rihmast või ketist lahti rabeleda, joosta teadmata suunas ja isegi ennast vigastada,” selgitab ELSi otsese abistamise juht Margit Midro.
Midro soovitab viia koduloomad, sealhulgas ketikoerad, ilutulestiku ajaks tuppa, kuhu on müra vähem kosta. Toas tasub aknad kinni katta, et ei oleks näha häirivaid valgussähvatusi, ja panna mängima muusika. Loomulikult on hea, kui loomaga saab keegi tuppa jääda, sest ta tunneb end turvalisemalt, kui inimene on tema kõrval ja teda vajadusel rahustab. Kindlasti ei tohi looma kaasa võtta avalikule üritusele, kus lastakse ilutulestikku.
Et sinu loom ei kardaks:
too ta tuppa;
kata aknad;
pane muusika mängima;
võimalusel jää samuti tuppa;
juhi looma tähelepanu mujale.
Kui loom paanikahoos siiski põgeneb, aitab lemmikut leida talle paigaldatud mikrokiip ja andmed lemmikloomaregistrites. Kiipe paigaldavad loomaarstid üle Eesti ning kannavad andmed Eesti lemmikloomaregistrisse. Loomaomanikul endal tuleb kanda andmed ka üleeestilisse kohalike omavalitsuste lemmikloomade registrisse (LLR). Ilma andmeteta registrites ei ole kiibist looma leidmisel kasu.
Juhul kui loomal puudub mikrokiip, tuleks loomaomanikul kinnitada lemmiku kaelarihmale oma kontaktandmed. Kui loom aastavahetusel kadunuks jääb, tuleks viivitamatult alustada otsingutega ja teavitada lähimat loomade varjupaika ja kohalikku omavalitsust.
Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abivajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve teel.