Emakakaelavähi esinemine on nooremate naiste hulgas sagenenud

  • Emakakaelavähki võib esineda juba 30. aastates naistel
  • Haigestumise kõrgpunkt 45.-55. eluaastal
  • Õigeaegselt avastatuna on see haigus kergesti diagnoositav ja ravitav

FOTO: Sille Annuk / Postimees

Algab üle-euroopaline emakakaelavähi ennetamise nädal Eestis, milles Eesti vähiliit ja Eesti haigekassa juhivad naiste ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eestis on emakakaelavähi haigestumuse ja suremuse näitajad mitmete Euroopa riikidega võrreldes väga kõrged ning emakakaelavähi esinemisesagedus aina kasvab. Igal aastal saab Eestis ligikaudu 147 naist emakakaelavähi diagnoosi.

Emakakaelavähi esinemine on sagenenud nooremate naiste hulgas. Emakakaelavähki võib esineda juba 30. aastates naistel, haigestumise kõrgpunkt 45.-55. eluaastal. Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta kümme kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Õigeaegselt avastatuna on see haigus kergesti diagnoositav ja ravitav. Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetaval sugulisel teel leviva papilloomiviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega. Kuivõrd vaktsiin ei anna täielikku kaitset peavad ka vaktsineeritud naised uuringutel regulaarselt osalema. Emakakaelavähk on algul kaebusteta, seetõttu tulebki naistel käia tegemas PAP-testi.

Tagasi üles
Back