L, 3.06.2023

Eesti kaitseväelastega Malis: päevad kulgevad valmisolekus, linnas patrullides ja baasi valvates

Kuido Saarpuu
Facebook Twitter
Comments

Kodust kaugel, Aafrikas, Malis asuvas Gao sõjaväebaasis teenib Eesti jalaväerühm Estpla-28. Järva Teataja oli kohapeal uudistamas. 

 

Eesti kontingendi ülem major Kristjan Karist selgitas, et eestlased hoiavad endiselt oma käes väekaitse ülesandeid. „Kaitseme Gao sõjaväebaasi, käime Gao linnas patrullis ja pakume prantslastele kiirreageerimisvalmisolekus üksust,“ täpsustas ta.

Mida kujutab endast linnapatrull? Linnapatrulli läheme tavaliselt motoriseeritult, sellele järgneb jalgsi linnavahel patrullimine ja kohaliku atmossfääri hindamine. Linnast väljas liigub üksus taas masinatele ja sõidab tagasi kodubaasi.

Kohapealset julgeolekuolukorda Karisti sõnul väga rahulikuks pidada ei saa. „Hoolimata sellest, ei näiliselt mitte midagi ei juhtu, tuleb olla valvel.“

Karist lisas, et kodust kaugel saavad meie kaitseväelased hästi hakkama. „Kohalike tavadega oleme eelnevalt end kurssi viinud. Üksus on ilmutanud suurt professionaalsust ja vahejuhtumeid, kus oleksime kellegi tavasid või kultuuri eripära rikkunud, pole meil olnud,“ ütles ta. „Üks osa professionaalsusest on olla neutraalne. Usun, et seda tajuvad ka kohalikud. Siiamaani on meid hästi vastu võetud ja kohalikud inimesed on olnud sõbralikud. Nagu juba ütlesin, teravaid vahejuhtumeid ei ole olnud.“

Eesti osaleb Prantsusmaa juhitud operatsioonil Barkhane alates eelmise aasta augustist.

Hetkel moodustavad Eesti kontingendi kodust kaugel, kuumas, kummalises ja rahutus Aafrika riigis Malis valdavalt Scoutspataljoni C-kompanii sõdurid. Tasub märkimist, et ligi poolesajast Gao sõjaväebaasist teenivast eestlasest viis on Järvamaa taustaga. Viiest neli teenib ühes jaos.

Operatsioon Barkhane

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitav mässutõrjeoperatsioon Saheli piirkonnas mille eesmärgiks on toetada viie riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ning seeläbi tõkestada ka Euroopasuunalist ebaseaduslikku immigratsiooni ja inimkaubandust.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa suurim sõjaline välisoperatsioon, mis käivitati 2014. aastal. Operatsiooni eesmärk on piirkonna olukorra stabiliseerimine sellise määrani, et kohalikud võimud suudaksid julgeolekut iseseisvalt tagada.

Eesti panustab Malis lisaks Prantsusmaa juhitud operatsioonile Barkhane kahe staabiohvitseriga ÜRO rahuvalvemissiooni MINUSMA ning Euroopa Liidu väljaõppemissiooni EUTM Mali väljaõppeinstruktorite ja staabiohvitseridega.

Operatsioonil Barkhane teeniva kontingendi tuumiku moodustab jalaväerühm Estpla-28. Rühma toetab kohapeal mehaanikutest, logistikutest, sidemeestest ja meedikutest koosnev toetuselement.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles