Soe ilm muudab jää ohtlikult õhukeseks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
VILJANDI, EESTI,26DET18
Viljandi järv talvel. Uisuraja tegijate ATV vajus läbi jää. 
ELMO RIIG/Sakala.
VILJANDI, EESTI,26DET18 Viljandi järv talvel. Uisuraja tegijate ATV vajus läbi jää. ELMO RIIG/Sakala. Foto: Elmo Riig / Sakala

Kuu alguses saabunud soojad ja vesised ilmad sulatavad õhemaks talve jooksul veekogudele tekkinud jääkihti, mistõttu tasub enne jääle minekut veenduda selle ohutuses.

„Veebruar on alanud üsna soojalt ning ilmaprognoosid lubavad plusskraadide jätkumist ka lähiajal. See aga tähendab, et veekogusid kaanetanud jääkiht hakkab sulama ning jääle minek võib olla ohtlik,“ selgitas päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala ning lisas, et uisusõpradel on turvalisem sportimiseks valida mõni tehisliuväli. Asukohad leiab siit!

Jääkattele tasub minna siis, kui selle paksus on vähemalt 10 sentimeetrit. Populaarsemate siseveekogudel käivad jää paksust mõõtmes päästeameti komandod ja andmeid saab vaadata kaardirakenduselt. Andmeid uuendatakse kord päevas seni, kuni on näha, et jää on jälle üle kümne sentimeetri paks ja ilmateade lubab kestvat külma.

Olenemata sellest, milliseid olusid jääkaart kajastab, on tegemist informatiivse kaardiga, mis annab ettekujutusee jääolude üldseisust. Täpse hinnangu jääoludele peab iga inimene ise andma.

Olenemata sellest, milliseid olusid jääkaart kajastab, on tegemist informatiivse kaardiga, mis annab ettekujutuse jääolude üld seisust. Täpse hinnangu jääoludele peab iga inimene ise andma.

Jääle minnes peavad kaasas olema ohutusvahendid, ka siis, kui jää pakus on lubatud 10 cm, sest ühe veekogu piires võivad jääolud tugevalt varieeruda. Mida kiirevoolulisem veekogu, seda ebaühtlasem on jää.

Läbi jää vajudes peab inimene arvestama, et jääaluse vee temperatuur on kõigest paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees peab täiskasvanud inimene vastu kõige rohkem 10 minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem.

Päästeamet kutsub kõiki inimesi üles ettevaatlikkusele ja tähelepanelikkusele veekogude ääres viibimisel. Lastevanematel palume rääkida lastega kodus üle hapra jääga seonduvad riskid ning hoida oma lastel silm peal. Kui märkate hädalist või vajate ise abi, siis esimesel võimalusel helistage hädaabinumbril 112.

Jääkaardi leiab siit!

Lisainfot jääohutuse kohta!

Märksõnad

Tagasi üles