Oluline ohutusinfo: kontrolli enne pikemat sõitu, kas tee võib olla libe

Kuido Saarpuu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Libedus tõi lume saabudes kaasa kümneid liiklusõnnetusi. Pilt on illustratiivne.
Libedus tõi lume saabudes kaasa kümneid liiklusõnnetusi. Pilt on illustratiivne. Foto: Marko Saarm / Sakala

Põhja-Eestist alanud sademed muutuvad õhtul lumisemaks ja kaasnev temperatuuri langus võib teha teed väga libedaks. Ohutuse nimel tasub talvel ja kevadel kindlasti kontrollida eesootavaid sõiduolusid Maanteeameti portaalist tarktee.ee või Teede Tehnokeskuse portaalist tik.teeilm.ee.

Teede Tehnokeskuse juhataja Taivo Mölli sõnul võiks teeinfo kontrollimine olla sama loomulik, kui näiteks enne pikemat sõitu klaaside ja tulede puhastamine või klaasipesuvedeliku lisamine.

“Teede Tehnokeskuse tik.teeilm.ee veebilehte kasutavad täna kõik riigiteede hooldusega tegevad ettevõtted ja Maanteeamet. Kuigi teenus on loodud eeskätt professionaalsete teehooldajate töövahendiks, saavad selle üldversiooni kasutada kõik huvilised. Kui ilmateenistus teatab ilma muutusest, tasub analüüsida, milline võib olla selle mõju teeoludele. Keerukamate ilmastikuolude korral peaks kindlasti enne pikemat sõitu kontrollima teeolusid ning arvestama madalama sõidukiiruse ja tavalisest hilisema kohalejõudmisega,” soovitas Taivo Möll.

Teede Tehnokeskuse juhataja Taivo Mölli sõnul võiks teeinfo kontrollimine olla sama loomulik, kui näiteks enne pikemat sõitu klaaside ja tulede puhastamine või klaasipesuvedeliku lisamine.

Taivo Mölli sõnul on Eestis kõige sagedasem ootamatu libeduse põhjustaja kiire temperatuuri langus pärast sademeid. “Teed on siis reeglina märjad ja niiskus ei jõua enne miinuskraadide tekkimist ära kuivada. Kuigi teehooldajatel on see info reeglina olemas, siis lihtsalt füüsiliselt ei jõuta kõiki teid kohe soolaga üle puistata ja selline laussoolamine ei ole igal pool ka mõistlik,” rääkis Taivo Möll.

Tema kinnitusel on kevad-talvisel perioodil üheks ohuks ka kohad, kus teele valgunud lumesulamisvesi temperatuuri langemisel jäätub ja kuigi teekate on valdavalt kuiv ja sõiduolud väga head, võivad sellised lokaalse libedusega kohad tulla juhile ootamatult ja seetõttu ohtlikke olukordi põhjustada.  

Teede Tehnokeskuse portaal tik.teeilm.ee annab lihtsa ja kiire ülevaate suuremate riigimaanteede käesoleva hetke teeoludest. Portaali on kokku koondatud Maanteeameti ja lähimate naabrite – Läti, Leedu ja Lõuna-Soome teeilmajaamade andmed, kuhu laekub iga 10 minuti tagant teeseisu ja temperatuuri kohta värske info.

Lisaks saab portaalist vaadata üldist ilmainfot, sh õhutemperatuuri, sademete, tuule kiiruse ja nähtavuse andmeid. Kaardirakenduses on näha ka kõigi teedele paigaldatud teekaamerate pildid, Waze rakenduse kasutajate sisestatud hoiatused ning Häirekeskusele laekunud teated liiklusõnnetuste kohta. 

„Liiklejad saavad täna ka ise palju teha selleks, et teehoolde kiirus paraneks, sest nii Maanteeinfo lühinumbrile 1510 kui ka Waze rakendusse jäetud teated jõuavad operatiivselt ka teehooldajateni,“ lisas Taivo Möll.

Teede Tehnokeskus tegeleb teeandmete kogumise ja analüüsiga, tee-ehituse mõõtmise ja kontrollimise ning intelligentsete transpordiinfosüsteemide arendamisega. Teede Tehnokeskusele kuulub Eesti suurim tee- ja ehitusmaterjalide katse- ja arenduslabor

Märksõnad

Tagasi üles