Rakendumas on kasvatatava põllukultuuri sordiandmete esitamise kohustus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Sort «Jugana» kasvatab uhke kompaktse keskmise suurusega võra. Tavaliselt on ühe põõsa saak 3,5–6,5 kilogrammi marju.
Sort «Jugana» kasvatab uhke kompaktse keskmise suurusega võra. Tavaliselt on ühe põõsa saak 3,5–6,5 kilogrammi marju. Foto: Erakogu

Alates 1. jaanuarist 2020 jõustub taimede paljundamise ja sordikaitse seaduse muudatus, mille kohaselt peab põllukultuuri kasvataja esitama Põllumajandusametile andmed põllumajandustootmises kasutatud põllukultuuri liikide, sortide ja pindade kohta.

 

„Tootjad, kes külvavad seemet toidu või sööda tootmiseks, peavad esitama andmed kasutatud sordi ja seemne kohta 30. juuniks,“ ütles Maaeluministeeriumi taimetervise osakonna juhataja Sigmar Suu. „Ühekordse teavitusena saab esitada andmed nii eelmise aasta talivilja kui ka sama aasta suvivilja sordi kasutamise kohta. Lisaks sordile tuleb teavituses märkida, kas külviks kasutati sertifitseeritud seemet või oma tarbeks toodetud seemet. Esitatud andmete abil saab riik ülevaate põllumajandustootmises kasutatud sortidest ja seemnetest,“ lisas Suu.  

„Andmeid kasutatud sortide kohta on vaja, et oleks järjepidev ülevaade põllumajanduses kasutatud sortidest. Sordiaretus peab arvestama nii kliimamuutuste ja uute taimekahjustajatega, kui ka tarbija muutuvate nõudmiste ja vajadustega,“ märkis Sigmar Suu.

Kasutatud sordi ja seemnete kohta andmete mugavamaks esitamiseks töötatakse välja kliendiportaali vastav uuendus.

Kasutatud sordi ja seemnete kohta andmete mugavamaks esitamiseks töötatakse välja kliendiportaali vastav uuendus.

1. aprillil 2019 jõustub taimede paljundamise ja sordikaitse seaduse muudatus seemnete sertifitseerimise süsteemi ajakohastamiseks ja tõhustamiseks. „Seemnete sertifitseerimise süsteemi muutmisega saavad ettevõtjad rohkem õigusi, et nad saaksid tunnustada sertifitseeritud kategooria tootmiseks ettenähtud põldusid ning võtta ja analüüsida seemneproove,“ sõnas Sigmar Suu. Tootjad võivad taotleda tegevusluba seemnete sertifitseerimisega seotud tegevusteks ning sellisel juhul ei pea nad nende tegevuste eest riigilõivu tasuma.

Tagasi üles