Ta lisab, et Sanfilippo sündroomi puhul ei mänginud diagnoosist hiljem teada saamine olulist rolli. Mõne teise haiguse puhul võib ajal aga kriitiline tähtsus olla.
Kuigi tõestatud ravi Sanfilippo sündroomile puudub, hakkas Rahel Riika isa siiski internetist infot otsima, kas tänapäeval tõesti sellele haigusele mingisugustki ravi pole. Mehe uurimistööst tuli välja, et ravi on katsetusjärgus Prantsusmaa, Ameerika ja Hispaania kliinikutes. Kõigi nende kliinikutega on Kupitsa sõnul ka ühendust võetud.
Eestis on Sanfilippo sündroomiga lapsi koos Rahel Riikaga kokku umbes seitse. Kuna Kupits mõne lapse vanemaga suhtleb, sai ta vihje ühe Hispaania kliiniku kohta, kus samuti Sanfilippo sündroomi ravi väljatöötamisega tegeletakse.
«Seal on teadlased, kes teevad kliinilisi katsetusi geeniteraapiaks,» ütleb Kupits.
Tänu Tartu ülikooli lastefondi toetusele käis Rahel Riika samas kliinikus uuringutel, kus tehti analüüse ja teste. Aprilli alguses peaks selguma, kas tüdruk võetakse sinna raviprogrammi vastu või mitte.
Kui Rahel Riika osutub valituks, makstakse kinni nii ravi kui ka tema ja vanemate sõit Hispaaniasse, lisaks elamiskulud kohapeal. Pärast ravi tuleb veel aastaid kliinikus Rahel Riikat nii-öelda näitamas käia. Kupits on lootusrikas ja usub, et Rahel Riika osutub valituks, kuid peab valmis olema ka eitavaks vastuseks.
«Kui me sinna ei saa, siis pakume ennast Prantsusmaale ja USAsse. Meditsiin areneb ju kogu aeg. Ega me ei saa jalg üle põlve istuda ja oodata, mis saab,» kinnitab Kupits. «Kui me aga ravi ei saa, siis on paratamatu, et tal tekib varsti taandareng. Aga me ei mõtle selle peale,» ütleb Kupits. «Lapsed tulevadki meile ju kannatlikkust õpetama. Mina olen seda meelt.»
Sanfilippo sündroom
Sanfilippo sündroom on haruldane geneetiline haigus, mille olulised ilmingud avalduvad umbes kolme aasta vanuselt. Tegemist on raske ja mitmeid puudeid tekitava haigusega, mis on tingitud teatud ensüümide puudumisest või talitlushäiretest. Sündroom haarab närvisüsteemi ja on progresseeruva kuluga. Vanuse kasvades tekivad haigel motoorikahäired, raskus neelamisega, kõne taandareneb, tekib dementsus, haige jääb ratastooli. Prognoositav eluiga on alla 30 eluaasta.