Euroopa päeva ürituste avapauk antakse Paides

Kuido Saarpuu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Euroopa Parlamendi hoone Brüsselis
Euroopa Parlamendi hoone Brüsselis Foto: YVES HERMAN/REUTERS/ Scanpix

Tänavused Euroopa päeva üritused on pühendatud Euroopa Parlamendi valimistele ning Eesti ELi kuulumise 15. aastapäevale.

Alates 1. maist toimub Euroopa Liidu sünnipäeva tähistamine kümnes Eesti linnas. Üritustel on kohal rändtelk, kus korraldame tunniajased kohtumised Euroopa Parlamenti pürgivate kandidaatidega „Reis ümber Eesti“ telesaate formaadis Ivo Linna juhtimisel. Vestluse vahepeal teeb muusikat ansambel Supernova ning pärast saateformaadi lõppu toimub Ivo Linna, Antti Kammiste ja Supernova  pooletunnine muusikaline etteaste.

Paides toimub Euroopa päeva tähistamine koos traditsioonilise Laste Rattaralliga kolmapäeval, 1. mail algusega kell 11 Paide Keskväljakul. Ürituse jooksul on avatud ka lasteala ja toimub teadusteater.

Reedel, 3. mail saab end kurssi viia Euroopa Parlamendi valimiste tuliste küsimustega Prantsusmaal, Saksamaal, Poolas ja Rootsis Eesti Välispoliitika Instituudi/RKK eestvedamisel toimuval konverentsil Vabamus, Tallinnas. Väliseksperdid vaagivad ka valimiste võimalikke tulemusi ning nende mõju Euroopale järgmise nelja aasta jooksul.

Paides toimub Euroopa päeva tähistamine koos traditsioonilise Laste Rattaralliga kolmapäeval, 1. mail algusega kell 11 Paide Keskväljakul. Ürituse jooksul on avatud ka lasteala ja toimub teadusteater.

Euroopa päeval, 9. mail astuvad Euroopa Parlamendi valimiste esinumbrid Ivo Linna juhtimisel Tallinnas, Vabaduse väljakul üles ERRi ekraanilt tuttava saate „Reis ümber Eesti“ formaadil põhinevas mängus. Päeva jooksul toimuvad kontserdid, kus üles astuvad Sissi, Jurjak (Rumeeniast), Ivo Linna, Antti Kammiste, Supernova ja Uku Suviste. Lisaks toimub traditsiooniline orienteerumismäng ELi riikide esinduste ning Eesti riigiasutuste osalusel, mille peaauhindadeks klassireis Brüsselisse ning kupongid reisimiseks vabalt valitud sihtkohta Euroopas. Tartu noorte Euroopa päeva tähistatakse samuti 9.mail, mida korraldab Tartu Noorsootöö Keskus ning sealgi on kavas Euroopa Parlamendi saadikukandidaatide arutelu ja meelelahutusprogramm.

Lisainfo!

Mis on Euroopa päev?

Euroopa päeva tähistatakse 9. mail. Sel päeval 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas. Vähem kui aasta pärast kirjutatigi alla sellise organisatsiooni asutamise lepingule ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.

Lisainfo 1. mail Paide kesklinnas toimuva laste rattaralli ja Euroopa Päeva tähistamise kohta!

Euroopa päev!

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles