T, 3.10.2023

Maikuus puhkeb õide üle-eestiline teaduskampaania „Eesti otsib nurmenukke“

Kuido Saarpuu
Facebook
Comments
Nurmenukk
Nurmenukk Foto: Marko Saarm / Sakala

Eestimaa Looduse Fond (ELF) koos Tartu Ülikooli teadlaste ja Teeme Ära talgupäeva meeskonnaga kutsuvad sel kevadel kõiki osalema ajaloolises kodanikuteaduse algatuses „Eesti otsib nurmenukke“. Selles osalemiseks tuleb minna õue, otsida koht, kus nurmenukud õitsevad, minna nurmenukk.ee lehele ja vaatlus sisestada. Kogutud andmeid kasutavad Tartu Ülikooli teadlased oma teadustöös. 

 

„Julgustan kõiki õue nurmenukke otsima tulema, ka neid, kes varem pole loodusvaatlusi teinud või end looduse tundjaks ei pea,“ ütles ELFi ekspert Silvia Lotman. „Õnneks on teadlased uurimiseks valinud just nurmenuku, mis on meil laialt levinud ja kergesti ära tuntav, veebikeskkonnas oleme vaatluse sisestamine teinud võimalikult lihtsaks,“ lisas Lotman. 

„Sellel kevadel saavad kõik soovijad olla natuke loodusteadlased ja teha vaatluse, mida tavaliselt teeks teadlane,“ seletas TÜ ökoloog Tsipe Aavik. „Sellise vaatluse tegemine ei vaja suuri eelteadmisi, kuid kogutud andmetel on Eesti teadustöö tegemisel ja ka loodusteaduste populariseerimisel oluline roll,“ lisas ta. Kevadet kuulutaval nurmenukul esineb kahte tüüpi õisi, millel on lihtne peale vaadates vahet teha. Erinevat tüüpi õitega isendeid on nurmenukukogumikes tavaliselt võrdselt. Nurmenukule sobivate kasvukohtade kahanemise ja kadumise tagajärjel võib see tasakaal aga paigast nihkuda, mis ongi Tartu Ülikooli uuringu fookuses. 

Teadusandmete kogumine „Eesti otsib nurmenukke“ algatuse raames kestab maikuus kuni nurmenukud õitsevad. Nurmenukke võib leida metsaservadest, teeäärtest ja niitudelt. Eriti levinud on nurmenukk Põhja- ja Lääne-Eestis. Nurmenukud juba õitsevad. 

Teadusandmete kogumine „Eesti otsib nurmenukke“ algatuse raames kestab maikuus kuni nurmenukud õitsevad.

Vaatlused saab sisestada aadressil nurmenukk.ee. Algatuses saab osaleda ka meeskondadega,ühiselt kogu klassiga ja muude seltskondadega, kellest usinamatele on välja pandud auhinnad. Hea aeg nurmenukke koos seltskonnaga uurida on Teeme Ära talgupäev 4. mail, kui paljud inimesed väljas tegutsevad. Nurmenukutalguid saab ise korraldada ja registreerida Teeme Ära kodulehel. 

Lisainfo vaatlusveebis!

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles