Muuseumiööl ootab Järvamaal külalisi neli muuseumi, varjupaik ja mõis
Paides avatakse uus politseinäitus!

Järva-Jaani vanatehnika varjupaik sai päästeametilt kingituseks viis autot.

FOTO: Kaspar Pokk

Muuseumiööl kutsutakse külastajaid rohkem kui 200 paika üle Eesti- Järvamaal ootavad laupäeval külalisi A. H. Tammsaare muuseum Vargamäel, ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum, Eesti Jalgrattamuuseum, Eesti Ringhaalingumuuseum, Järva-Jaani vanatehnik varjupaik ja Roosna-Alliku mõis.

Muuseumiöö ühe korraldaja Vivian Siirmani sõnul on muuseumid ühed parimad paigad, kust otsida mustrite osas inspiratsiooni, sest muuseumikogudes leidub nii palju unikaalseid ja huvitavaid esemeid: "Muuseumiöö on võimalus omapäi või mitmekesi kodust välja tulla ja muuseumide põnevast valikust oma muster kombineerida. Kutsume muuseumiöölisi otsima ja märkama mustreid elus meie ümber – kultuuris, ühiskonnas, looduses – ja küsima milliste mustrite osad ise oleme. Miks me käitume teatud olukordades kindlal moel ehk millised on meie käitumismustrid, olgu siis indiviidi või grupina? Milliseid mustreid kasutavad tööstused ja masinad? Üle terve Eesti ootavad öö külalisi erilised ekskursioonid, kontserdid, töötoad ja võimalus enda jaoks lõputult uut avastada. Muuseumiöö on otsekui üks suur suur muuseumipidu ja igaüks on oodatud."

Programmis osalevad muuseumid ja teised organisatsioonid avavad muuseumiööl oma uksed kell 18-23 ning sel ajal on sissepääs tasuta. (JT)

Muuseumiöö programm Järvamaal

A. H. Tammsaare muuseumis Vargamäel otsitakse Muuseumiööl "Tõe ja õiguse" mustreid - tähtsustades romaanis leiduvate kohtade, tööde ja tegevuste ning ajaloolisi ja kirjanduslikke mustreid. Programm viiakse läbi koostöös Tammsaare sünnipaiga oluliste vaatamisväärsustega: Järva-Madise kiriku ja Albu vallamajaga. Muuseumiööl saab osa nii igapäevastest kui ka spetsiaalsete kunstiliste teostena loodud mustritest. Avatud on näitused, saab mängida Muuseumiöö mustrimängu, süüa, kuulata rahvamuusikat. Üheskoos otsitakse “Tõe ja õiguse” tõsielulisi vasteid ning põimitakse reaalsus, romaanilugu ja tänapäev üheks mustriks.

Järvamaa muuseumis toimub Muuseumiööl lastele otsimismäng “Peidetud mustrid”. Püsti on pandud väljapanek Paidest leitud tapeedimustritest ning võimalus soetada teemakohane raamat. Töötoas “Mustri vägi” tutvustatakse Järvamaa rahvarõivaid Tantsu- ja laulupeolistele pakub “rahvarõiva kiirabi” Silvia Aarma. Avatakse “Krimi-mustreid” tutvustav politseinäitus ja koos politseikoeraga uuritakse krimi-mustreid. Suvist laulupidu tutvustab tantsuline etteaste “Öös on mustreid”. Kuulata saab loodusfotograaf Tarmo Mikussaare loengut “Peidetud mustrimängude jahil”. NB! Muuseumiööl on külalistele avatud vaid Järvamaa muuseum. Ajakeskus Wittensteini (Paide vallitorni) saab külastada kell 23:00 algaval öisel rännakul.

Eesti Jalgrattamuuseumis näitab ja kommenteerib vahvaid pilte Eestimaast kui mustrist 1000 jala kõrguselt vaadatuna aerofotogaaf Andres Tarto. Muuseumis on avatud näitus "Mustrid jalgratastel - ketiratas kui kunst". Enne ja pärast Eestimaa mustreid järgitakse jalgrattamuuseumi tavapärast Muuseumiöö mustrit - mängitakse 1920.-30. aastate šellakplaate 1929. aasta vändaga grammofonil. Keskööl toimub jalgrattamuuseumis südaööekskursioon.

Eesti Ringhäälingumuuseumis saab tutvuda püsinäitusega, mis räägib ringhäälingu ajaloost alates esimestest saatekatsetest. Järva-Jaani vanatehnika varjupaigas toimuvad mustrilised varjupaiga mängud. Roosna-Alliku mõisa Muuseumiööl saab saab osa võtta mõisa  ekskursioonidest ja kuulata Nikolai Rimski-Korsakovi loomingu kontserti.

Põhja-Järvamaal toimub laupäeval ka Muuseumiöö bussiretk. Ajakeskus Wittenstein / Järvamaa muuseum korraldab Muuseumiööle pühendatud bussiretke tutvumaks Järva-Madise kihelkonna mäluasutustega. Külastatakse Aravete külamuuseumi, A. H. Tammsaare muuseumi Vargamäel ja Albu mõisa. Buss sõidab välja Paide Muusika-ja Teatrimaja juurest kell 12.00. Lisainfo ja bussikoha broneerimine telefonil 56682165. Osavõtutasu 5€. Tagasi Paides ollakse kell 17.00.

Roosna-Alliku mõisas toimuvad aga ekskursioonid ning saab kuulata ka Nikolai Rimski-Korsakovi loomingu kontserti. Järva-Jaani vanatehnika varjupaik ootab tehnikat uudistama ning kl 19 ja 21 osa võtma mustrilistest varjupaiga mängudest.

Kõik muuseumiöö programmid - nii Järvamaa kui teiste maakondade omad - leiab Muuseumiöö kodulehelt: www.muuseumioo.ee

Tagasi üles