Kurb: enamik majutusasutusi ei täida tuleohutusnõudeid

Silja Vilbu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tulekustuti
Tulekustuti Foto: Peeter Langovits

Möödunud nädalal kontrollis Päästeamet esmakordselt reidi raames tuleohutusnõuete täitmist majutusasutustes üle Eesti. Kokku kontrolliti 197 majutusasutust, sh nii hotelle kui ka ühiselamuid ning puudusi leiti 135 hoones. Tuleohutusnõudeid ei täidetud ligi 70% kontrollitud majutusasutustes.

Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe ütles, et kontrollkäikudel selgus tõsiasi, et suurimaks murekohaks on tuletõkkeuste hoidmine avatud asendis. „Hoonete omanikud on teinud kalli investeeringu ja paigaldanud tuletõkkeuksed, et vähendada varakahjusid ja säästa inimelusid, kuid avatud uksest tulekahju olukorras siiski kasu ei ole ja seega läheb kallis investeering piltlikult öeldes vett vedama,“ ütles Tähe.

Lisaks tuletõkkeustele oli probleeme ka tulekahju alarmi ja evakuatsioonivalgustusega, samuti ei olnud evakuatsiooniks mõeldud trepikojad ja koridorid kergesti läbitavad ning väljapääsud olid kas lukus või oli uste ette midagi kuhjatud.

Kokku alustati reidi raames 33 väärteomenetlust ning 57 haldusmenetlust. „Iga majutusasutuse külastaja tuleb puhkuse- või tööreisile heas usus, et hoones on tagatud tema ohutus. On lubamatu, et mõne elementaarse tuleohutusnõude rikkumisega seatakse ohtu inimelud,“ ütles Tagne Tähe. Päästeametil on evakuatsiooninõuete rikkumise osas nulltolerants ning igasugune hoone omanike või valdajate käitumine, mis seab ohtu hoones viibiva isiku, ei ole aktsepteeritav.

Päästeamet kontrollib tuleohutusnõuete täitmist igapäevaselt, kuid lisaks tehakse eelmisest aastast reididena kontrollkäike kogu Eestis. Süstemaatilised kontrollkäigud annavad tuleohutuse olukorrast realistlikuma ülevaate.

Möödunud aastal toimus majutusasutustes 17 tulekahju. Näiteks toimus eelmisel aastal tulekahju Tartu külje all asuvas Rehe hotelli saunas. Varasematest aastatest saab veel välja tuua 2016. aastal toimunud tulekahju Otepääl asuvas hotell Bernhard, mis ka suures osas hävis. 2015. aastal oli tulekahju Tallinna vanalinnas asuvas Schlössle hotellis. Nendes juhtumites õnneks ükski inimene vigastada ei saanud.

Statistikaameti andmetel peatus mullu Eesti majutusettevõtetes kokku 3,6 miljonit sise- ja välisturisti. Külastajatele pakkus majutusteenust 950 ettevõtet 20 000 toa ja 45 000 voodikohaga.

Tagasi üles